صدها دانشمند با انتقاد از بهداشت جهانی: ویروس کورونا از طریق هوا هم منتقل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که تحقیقات در باره جزئیات و رازهای ناشناخته ویروس کرونا در که تاکنون بیش از 11 و نیم میلیون نفر را در سراسر جهان به آن مبتلا شدند، هنوز در حال انجام است، در حالی که سازمان جهانی بهداشت نسبت به برداشتن محدودیت‌ها قرنطینه‌ای و رعایت نکردن برخی اقدامات برای مهار شیوع این بیماری مکررا هشدار می دهد، صدها دانشمند در پیامی جدید به همه مردم جهان ضمن انتقاد از عملکرد سازمان جهانی بهداشت، از داده‌های جدیدی درباره این بیماری همه گیر خبر دادند.

دانشمندان در نامه خود می‌گویند سازمان جهانی بهداشت نتوانسته است هشدارهای خود را نسبت به خطر بیماری کرونا را به موقع بدهد. در این نامه هشدار آمیز 239 دانشمند از 32 کشور جهان در پیامی به سازمان جهانی بهداشت شواهد جدیدی را ارائه دادند که نشان می دهد ذرات کوچک ویروس قادرند برای مدت طولانی و مسافت‌های طولانی در هوا شناور بمانند و انسان با استنشاق آنها مریض شود.

به گزارش رویترز نامه سرگشاده دانشمندان که هفته آینده در یک ژورنال علمی منتشر خواهد شد نشان می‌دهد که راهنمایی‌های این سازمان هنگام آغاز ظهور این بیماری همه گیر، کامل نبوده است و این سازمان در توضیح شواهدی و داده‌هایی چون خطر ذرات کوچکتر این ویروس که در هوا شناور می‌شوند و نقش مهمی که در انتقال بیماری ایفا می‌کنند، خوب عمل نکرده است.
در نامه دانشمندان همچنین به روند تاثیرات منفی ذرات بسیار ریز یا به اصطلاح ذرات معلق در هوای این ویروس که برای مدت طولانی در هوا شناور می‌مانند و چگونگی انتقال آنها به انسان‌ها حتی با وجود حفظ فاصله بین افراد، می‌پردازد.

این دانشمندان همچنین تأکید كردند، آنها شواهدی پیدا كردند كه نشان می دهد ویروس كرونا به صورت ذرات بسیار كوچک در هوا می‌تواند انسان را به بیماری مبتلا کند.

دانشمندان در نامه خود به سازمان جهانی بهداشت از این سازمان خواستند، تا راهنمایی های خود را بررسی و در انها تجدید نظر كند.

دانشمندان کشف کردند كه هوا عادی هم می تواند ویروس را حمل كند و انسان هنگام استنشاق می‌تواند از طریق ذرات معلق در هوا به این ویروس مبتلا شود. این ذرات که به صورت قطراتی بسیار کوچک مانند قطرات اسپری هستند که بر اثر عطسه فردی مبتلا می‌توانند به سرعت در هوا منتشر و معلق بمانند.

پیشتر روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از دکتر بنیدیتا الگرانزی، رئیس بخش پیشگیری از بیماری‌های عفونی در سازمان جهانی بهداشت وابسته به سازمان ملل متحد، نقل کرد که او گفته بود:«ما بارها تأکید کرده‌ایم که انتقال بیماری کرونا از طریق هوا را ممکن است اما شواهد علمی قوی در این مورد دست نداشتیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید