آمریکا خواستار انحلال گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به دولت الوفاق لیبی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع ویژه العربيه روز یکشنبه 5 ژوئیه 2020 در گفت‌وگو با این شبکه‌ و شبکه «الحدث» اعلام کردند ایالات متحده آمریکا طی لیستی به دولت الوفاق لیبی خواستار منحل کردن تعدادی از گروه‌های شبه‌نظامی تروریست وابسته به دولت فایز السراج شد.

به گفته این منابع لیست ارائه شده از سوی آمریکا به دولت الوفاق شامل دستوراتی مبنی بر منحل کردن گروه‌های شبه‌نظامی تروریست موسوم به «المهدی الحاراتی» که ورود آنها از سوریه به لیبی برای جنگیدن در کنار الوفاق تسهیل شده و همچنین گروه شبه‌نظامی «درع لیبیا» (سپر لیبی) و گروه شبه‌نظامی دیگری تحت فرماندهی عبدالحکیم بلحاج و از جمله آنها عناصر شبه‌نظامی تحت رهبری طارق درمان است که تحت الحمایه ترکیه در کنار دولت الوفاق علیه ارتش ملی لیبی می‌جنگند.

آمریکا همچنین به دولت الوفاق هشدار داد که برخی شخصیت‌ها گروه‌های شبه‌نظامی طرفدار الوفاق را رهبری و در کنار آن می‌جنگند که زمانی در سوریه وابسته به سازمان القاعده بوده‌ و در چارچوب سازمان‌های تروریستی بسیار خطرناک در آنجا فعالیت‌ داشته و عملیات‌های تروریستی بزرگی انجام می‌دادند.

در مقابل اما دولت الوفاق لیبی به رهبری فایز السراج مهلتی 45 روزه را برای منحل کردن گروه‌های شبه‌نظامی یاد شده که در کنار آن مشغول به جنگ هستند، درخواست کرد.

دولت الوفاق همچنین تاکید کرد که در این راستا طرحی را برای ادغام گروه‌ها با همدیگر برای تشکیل آنچه «نیروهای مسلح واحد» نامیده، در دست اقدام دارد.
گزارش‌ها همچنین حاکی است ایالات متحده آمریکا در نظر دارد تحریم‌هایی را علیه شخصیات‌های لیبیایی که شبه‌نظامیان مسلح را در کنار دولت الوفاق فرماندهی و با هدف بر هم زدن ثبات سلاح به لیبی قاچاق می‌کنند، اعمال کند.

تحریم‌های مورد نظر واشینگتن شامل بلوکه کردن حساب‌های بانکی در خارج و قرار دادن آن شخصیت‌ها در لیست‌های افراد، گروهها و سازمان‌های تروریستی است.

این در حالی است که اعزام مزدوران تحت الحمایه ترکیه از سوریه به لیبی برای جنگ در کنار دولت الوفاق علیه ارتش ملی این کشور همچنان ادامه دارد.

در همین راستا دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که گروه جدیدی از مزدوران تحت الحمایه ترکیه پس از آن‌که دوره آموزش‌های نظامی را در داخل ترکیه گذرانیده‌اند به لیبی اعزام شدند.

بنا به دیدبان حقوق بشر سوریه، ترکیه همچنان به جذب و آموزش تعداد بیشتری از عناصر گرو‌ههای طرفدار خود ادامه داده تا به لیبی اعزام شوند و در این راستا تعداد پیکارجویان مزدور سوری که تاکنون به تحت الحمایگی ترکیه به لیبی اعزام شده‌اند به بیش از 15300 نفر رسیده که نزدیک به 5250 تن از آنها به سوریه بازگشته‌اند.

بنا به این گزارش در میان پیکارجویان مزدور اعزامی به لیبی نزدیک به 300 کودک بین 14 تا 18 ساله هستند که اغلب آنها از تیپ سلطان مراد بوده در مقابل وعده دریافت کمک مالی به جنگ اعزام شده‌اند.

همچنین در عملیات‌های نظامی تعداد کشته شدگان از گروه‌های طرفدار ترکیه در لیبی به نزدیک به 459 تن رسیده که از جمله آنها 30 تن کمتر از 18 سال سن داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید