166 نفر در تظاهرات و درگیری‌های قومی در اتیوپی کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پلیس اتیوپی شامگاه شنبه 4 ژوئیه اعلام کرد، دست‌کم 166نفر در جریان اعتراضات و درگیری‌های خشونت بار در اتیوپی کشته شده‌اند.

طبق این گزارش، درگیری و نا آرامی‌های این کشور از روز دوشنبه گذشته و به دنبال ترور «هچالو هوندسا» یک ستاره محبوب پاپ از سوی افراد مسلح ناشناس در آدیس آبابا آغاز شد.

کشته شدن «هاچالو» که از قبیله اورومو یعنی بزرگترین گروه قومی در اتیوپی است، باعث تشدید تنش‌های قبیله‌ای و قومی شده و روند انتقال دمکراتیک قدرت در این کشور را به خطر انداخته است.

گیرما غلام، معاون رئیس پلیس ایالتی «اورومیا» در بیانیه‌ای در تلویزیون دولتی گفت: «در این درگیری ها 155 غیرنظامی و 11 عضو نیروهای امنیتی از جمله دو افسر پلیس جان خود را از دست داده‌اند. او افزود : «هزاران نفر نیز در این درگیری‌ها بازداشت شده‌اند».

طبق گزارش پلیس 10 نفر نیز در آدیس آبابا کشته شدند.

پلیس همچنین اظهار داشت، در این درگیری‌ها 167 نفر نیز به طور جدی مجروح شده و 1084 نفر نیز دستگیر شده‌اند.

مقامات مسئول در اتیوپی علت این تلفات را ناشی از بکارگیری خشونت از سوی برخی نیروهای امنیتی و تنش قومی و قبیله‌ای تلقی کردند.
مقامات امنیتی اما تاکید کردند که خشونت‌ها به طور کامل متوقف شد.

«هاچالو» با موسیقی و ترانه‌های خود به نوعی صدای به حاشیه رانده‌شدگان سیاسی و اقتصادی قبیله ارومیا را در سال‌های اعتراضات ضد دولتی سال 2018 به شمار می رفت که باعث به قدرت رسیدن ابی احمد به پست نخست وزیری شد.

به گفته تحلیلگران این خشونت‌های قومی شکنندگی برنامه گذار دموکراتیک وزیر ابی احمد، نخست وزیر برنده جایزه صلح نوبل این کشور را برجسته می‌کند. وی از زمان روی کار آمدن کوشش کرده است که اصلاحاتی در سیستم اقتدارگرا این کشور اعمال کند اما این اقدامات خشونت‌های قومیتی را تشدید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size