سعودی یک بیمارستان مجهز به ارزش 30 میلیون دالر در افغانستان می‌سازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جاسم محمد الخالدی سفیر پادشاهی عربی سعودی در کابل یک‌شنبه 5 ژوئیه در دیدار با فضل‌هادی مسلم‌یار رئیس‌مجلس سنای افغانستان گفت، سعودی یک شفاخانه (بیمارستان) مجهز به ارزش 30 میلیون دالر در شهر کابل می‌سازد.

براساس اعلامیه‌ای دفتر مطبوعاتی مجلس سنای افغانستان، الخالدی اضافه کرد، کشورش هزینه 35 برنامه انکشافی و تأسیس صد باب مکتب را برای افغانستان منظور کرده است؛ هم‌چنان به زودی کارعملی ایجاد «دانشگاه بین‌المللی اسلامی افغانستان» در ولایت ننگرهار آغاز خواهد شد.

وی تاکید کرد، خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی خواهان ختم جنگ در افغانستان است و آماده همکاری با این کشور می‌باشد.

جاسم محمد الخالدی اظهار کرد که سعودی برای مبارزه با ویروس کرونا «200 میلیون ریال سعودی» به افغانستان کمک می‌کند و سهمیه زائران افغان برای سال آینده نیز بیشتر می‌شود.

سفیر سعودی در کابل از رئیس‌مجلس سنای افغانستان خواست که فهرست تطبیق برخی پروژه‌های عام‌المنفعه را با سفارت کشورش در کابل شریک سازد.

از سوی دیگر، فضل‌هادی مسلم‌یار رئیس‌مجلس سنای افغانستان در این دیدار «تقدیرنامه و نشان مجلس» را به نمایندگی از اعضای مجلس سنای کشورش به جاسم محمد الخالدی سفیر سعودی اهدا کرد و از همکاری‌های ریاض با کابل ابراز ستایش نمود.

مسلم‌یار نقش سعودی را در ختم جنگ افغانستان مؤثر خواند و علاوه کرد: «اعلامیه نشست علمای جهان اسلام درمکه مکرمه و فتوای امامان حرمین شریفین درمورد حرام و ناروا بودن جنگ جاری افغانستان، نیز درخور ستایش است و باید همه این تلاش‌ها برای یک افغانستان عاری ازخشونت‌ها، هرچه منسجم‌تر به نتیجه برسد».

رئیس‌مجلس سنای افغانستان اظهار کرد، سالانه سهمیه زائران افغان برای مراسم حج حدود 30 هزار نفر است و توقع می‌رود که در سال‌های آینده این سهمیه به 50 هزار نفر افزایش یابد.

مسلم‌یار از سعودی خواست که همکاری‌هایش را در زمینه‌های اعمار مساجد و تأسیسات عام‌المنفعه در افغانستان افزایش دهد.

شایان ذکر است که سعودی در بخش‌های مختلف با افغانستان همکاری کرده است، وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان به تاریخ 3 ژوئن امسال خبر داد که کمک‌های مرکز ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی در بخش تعلیم‌وتربیه به ارزش 500 هزار دالر آمریکایی به کابل رسید.

هم‌چنان، وزارت مالیه(دارایی) افغانستان نیز بتاریخ 30 مه 2020 موافقت‌نامه همکاری با سفارت پادشاهی عربی سعودی در کابل و دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان در بخش بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان امضا کرد.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «ارزش مجموعی این موافقت‌نامه مبلغ 30 میلیون دالر است که در چندین مرحله تطبیق می‌گردد، موافقت‌نامه فاز اول به ارزش 10 میلیون دالر به امضا رسید که قرار است الی ختم 2021 مورد تطبیق قرار گیرد. مرحله نخست این موافقت‌نامه شامل ایجاد هفت مرکز صحی و کلینیک در 12 ولایت، اعمار 13 مکتب در هشت ولایت و تطبیق 11 پروژه کوچک و متوسط زیربنایی در ولایات مختلف کشور می‌باشد».

براساس این اعلامیه، این پروژه‌ها از طریق کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان در افغانستان تطبیق و خارج از چارچوب بودجۀ ملی و از طریق صندوق انکشافی پادشاهی عربی سعودی تمویل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید