لوموند: سایه شوم فقر و فلاکت و بیکاری بر سر طبقات فرودست جامعه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه پاریسی لوموند، در شمارهٔ شنبه 4 ژوئیه خود گزارشی دربارهٔ وخامت اوضاع معیشتی مردم ایران منتشر کرده که سعی درترسیم وضعیت طبقات فرودست تهران دارد.

در این گزارش آمده است که سوءتغذیه و بی سرپناهی، دو پیامد بارز فقر و بیکاری هستند که در اثر فساد طبقات حاکم، تحریم‌های بین‌المللی و دست‌آخر، نتایج اقتصادی بحران کرونا سایه شوم خود را در سراسر کشور گسترانیده‌اند.

به گزارش رادیو فرانسه، لوموند از قول یک زن طبقه متوسط تهران می‌نویسد که اوضاع امروز ایران به چاهی می‌ماند که مردم این کشور در آن گرفتار شده‌اند. گزارشگر لوموند می‌نویسد که فقر باعث شده که گوشت و میوه‌های فصلی از سفره حتی طبقه متوسط حذف شود زیرا قیمت مواد غذایی، کالا و خدمات نسبت به سال گذشته دست‌کم دو برابر افزایش یافته ‌است.

لوموند به نقل از آخرین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نوشته‌است که «در نتیجه ویروس کرونا بین دو نیم تا شش و نیم میلیون نفر کار خود را از دست داده و به این ترتیب نرخ بیکاری در ایران به حدود 37 درصد افزایش یافته‌است.»

گزارشگر لوموند می‌افزاید، در اثر تشدید فقر مردم در حال حاضر بخشی از محل سکونت خود را هم اجاره می‌دهند.

بسیاری از خانواده‌ها، خانه و در نتیجه استقلال خود را از دست داده و از شدت فقر از نو به منازل والدین‌شان بازگشته‌اند. عده‌ای حتی کارشان به اجاره‌نشینی در زیر چادر در پشت بام منازل کشیده ‌است.

گزارشگر لوموند می‌افزاید که طبقات فرودست بیش از پیش برای سیرکردن شکم خود لباس‌ها و وسایل شخصی خود را می‌فروشند.

تصویری پرمعنا از حال و روز کنونی مردم

حسین راغفر اقتصاددان و استاد دانشگاه نام آشنای ایران اخیراً گفته بود: در شمال تهران برج می‌سازند، متری 150 میلیون تومان، پول این خانه را چه کسی می‌خواهد پرداخت کند، در حالی که در جنوب شهر افراد برای امرار معاش، کودکان خود را می‌فروشند. معلوم است که در چنین شرایطی، جامعه آرام نخواهد بود، روز به روز بر شدت فاصله طبقاتی افزوده شده و طبقه متوسط در حال نابودی و محو شدن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید