به دنبال سلسله آتش‌سوزی‌ها و انفجارهای اخیر؛نیروگاه زرگان اهواز دچار آتش‌سوزی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دنبال سلسله آتش‌سوزی‌ها و انفجارهای اخیر در ایران، رئیس سازمان آتش‌نشانی اهواز از وقوع انفجار و آتش‌سوزی در نیروگاه زرگان اهواز خبر داد.

پس از انتشار ویدیوهایی از انفجار و آتش‌سوزی در فضای مجازی که گفته می‌شود مربوط به نیروگاه زرگان اهواز است، رئیس سازمان آتش‌نشانی اهواز وقوع این حادثه را تایید کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، شنبه 4 ژوئیه 2020، این مقام مسئول باره حادثه انفجار گفت: یکی از ترانس‌های نیروگاه شهید مدحج زرگان در اهواز به دلیل افزایش دما دچار انفجار و آتش‌سوزی شد.

به گفته او، در حال حاضر آتش‌سوزی مهار شده و نیروها در حال خنک‌سازی محیط حادثه هستند.

رئیس سازمان آتش‌نشانی اهواز از میزان و مساحت آتش‌سوزی در این حادثه ابراز بی‌اطلاعی کرد.

تعداد حوادث حاصل از آتش‌سوزی در مراکز حساس ایران طی روزهای اخیر افزایش یافته و تاکنون درباره علت آن هیچ اطلاع‌رسانی انجام نشده است.

انفجار پارچین در شرق تهران که 25 ژوئن روی داد با صدای مهیب و نور نارنجی‌رنگ همراه بود که از نقاط مختلف تهران دیده شد.

بر اساس گزارش فرارو، این صدا در پردیس، بومهن و مناطق اطراف به وضوح شنیده شد.

سخنگوی وزارت دفاع ایران، علت وقوع این حادثه را انفجار یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین اعلام کرد.

آسوشیتد پرس بر اساس تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرد انفجاری که شامگاه جمعه صدای آن در تهران شنیده شد، مربوط به منطقه‌ای کوهستانی در شرق این شهر است که به عقیده کارشناسان مجموعه‌ای از تونل‌های زیرزمینی و مراکز تولید موشک در آنجا قرار دارد.

حادثه انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز در شمال استان اصفهان نیز 2 ژوئیه رخ داد. این مکان یکی از مهم‌ترین سایت‌های غنی‌سازی اورانیوم در ایران به حساب می‌آید.

ایران بلافاصله پس از وقوع انفجار و آتش‌سوزی در سایت غنی‌سازی اورانیوم نطنز این خبر را به رسانه‌ها اعلام کرد اما آن را کم‌اهمیت جلوه داد و تاکید کرد که این حادثه به دور از هرگونه تلفات جانی و خطر ناشی از نشت آلودگی بوده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در این باره گفت: «یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شده است».

اما برخی گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال حمله اسرائیل و یا انجام حملات سایبری یا خرابکارانه از سوی برخی معترضان داخلی به سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران مطرح شد که تاکنون به اثبات نرسیده است.

آمریکا نیز در واکنش به این حادثه بار دیگر از سیاست‌ مقامات جمهوری اسلامی انتقاد کرد. یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره گفت: «این رویداد بار دیگر یادآوری می‌کند که رژیم ایران چگونه همچنان با نادیده گرفتن نیاز‌های اصلی و واقعی مردم این کشور برنامه هسته‌ای گمراه کننده خود را در اولویت قرار می دهد».

ساعاتی پیش از انتشار خبر وقوع حادثه نطنز در بامداد پنجشنبه، گروهی به نام «یوزپلنگان وطن» در ایمیلی به خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی مسئولیت حادثه یاد شده را به عهده گرفت. در این ایمیل ادعا شده‌ که اعضای این گروه در دستگاه‌های امنیتی ایران حضور و فعالیت دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید