بهای نفت اهدایی ایران به لبنان؛ سلب اراده سیاسی و تحمل تحریم‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

هنگامی که حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان از مرحله پیش رو با نام «رویکرد به سوی خاور» یاد کرد، این عنوان را بی‌دلیل انتخاب نکرده بود بلکه منظورش، تبیین این وعده مسئولان ایران در خصوص سیطره و سلطه اقتصادی و سیاسی ایران بر لبنان بود که چهارچوب آن به دقت تمام در حال ترسیم شدن است.

«هاجر کنیعو» در نوشتار تحلیلی خود برای العربیه به نقل از منابع آگاه تأکید دارد، معادله سیاسی کاملاً روشن و خالی از ابهام است؛ بدین معنا که تهران از طریق گرسنه نگاه داشتن مردم، ورشکستگی دولت و دوری از سیستم مالی جهانی سعی دارد خود را به عنوان یگانه سیستم برای نجات کشور رو به فروپاشی لبنان از طریق اعطای دارو، نفت و مواد غذایی معرفی کند و این کار را با استفاده از حزب‌الله، بازوی نیابتی خود در لبنان عملی خواهد کرد که بر دولت لبنان کنترل دارد.

به گفته منابع ایرانی آگاه به العربیه نت، ایران در صدد فروش نفت و مشتقات نفتی به دولت لبنان در ازای دریافت لیره لبنان (و نه دلار) است که هزینه این فروش در بورس ایران و ارزش برابری تومان در برابر لیره لبنان تعیین خواهد شد.

این منابع می‌افزایند که مکانیزم برنامه‌ریزی شده بدین شکل است که نفت ایران در پالایشگاه اصفهان تصفیه و تبدیل به بنزین و گازوئیل شده و سپس به پول ملی ایران (تومان) به لبنان فروخته می‌شود و مبالغ مربوطه از طریق صرافی‌های غیرقانونی وابسته به حزب‌الله، به دلار تبدیل شده و به صورت نقد از طریق شرکت هوایی ماهان وابسته به سپاه پاسداران، به ایران تحویل داده خواهد شد.

صادرات دریایی یا زمینی نفت؟

پرسش اساسی این است که ایران نفت خود را با توجه به تحریم‌های شدید آمریکا و محاصره اقتصادی بین‌المللی علیه خود، چگونه صادر خواهد کرد؟

به گفته بهنام طالب‌لو، کارشناس ایرانی مؤسسه دفاع از دموکراسی‌ها «اف دی دی»، ایران عدم مخالفت خود با انبار کردن محموله‌های نفتی خود در نفتکش‌ها را اعلام کرده که کار حمل و نقل دریایی را در هنگام صادرات، سرعت می‌بخشد.

طالب‌لو در عین حال تأکید دارد که ایران دست اندرکار ایجاد پل زمینی از طریق عراق و سوریه برای رسیدن به سواحل شرقی مدیترانه است تا گذرگاهی ایده‌آل را برای نقل و انتقال محموله‌های تسلیحاتی و پیکارجویان و همچنین مقادیر معینی از محموله‌های نفتی فراهم کند.

برخی از موضع‌گیری‌های اخیر مسئولان ایرانی در مورد سیاست کم کردن وابستگی به تنگه هرمز برای صادرات نفتی، موید این نظریه است؛ به طوری که روحانی در 25 ژوئن گذشته، پروژه خط لوله نفتی غوره- جاسک را افتتاح کرد که صادرات یک میلیون بشکه نفت خام و سبک در روز را دنبال می‌کند.

به گفته روحانی اهمیت این پروژه دراین است که امکان دور زدن تنگه هرمز و رساندن اولین محموله نفت صادراتی از بخش شرقی از طریق زمینی را در زمان آغاز بهره‌برداری در سال 2021 فراهم می‌آورد.

منابع آگاه ایرانی در ادامه از سناریوی دیگری هم یاد کردند که همان خالی کردن محموله در بندر طرطوس و انتقال با کامیون به مرزهای سوریه لبنان است.

تحریم‌های آمریکا علیه لبنان؟

این در حالی است که پیشنهاد ایران برای اقتصاد لبنان بی‌تردید زمینه‌ساز نارضایتی شدید آمریکا و محافل جهانی خواهد بود.

به نظر طالب‌لو «اگر حزب‌الله در راستای فروش یا واردات نفت ایران یا انتقال آن به لبنان گام بردارد آنگاه زمینه را برای وارد آمدن فشارهای خارج از توان تحمل اقتصاد لبنان، فراهم خواهد آورد.»

وی افزود: «حتی در صورت پذیرش پیشنهاد ایران از سوی حزب‌الله، عقل حکم می‌کند که دولت لبنان این پیشنهاد را به شکل قاطع رد کند زیرا واشینگتن کاملاً روشن کرده در خصوص تحریم‌های نفتی علیه ایران، هیچ تمایزی بین دوست و دشمن نمی‌گذارد.»

از نگاه طالب لو دولت آمریکا بر این باور است که اگر ایران با مانع غیرقابل عبوری در عراق مواجه نباشد هرگونه تلاش در لبنان و سوریه بی فایده خواهد بود.

آیا بحران ساختگی گازوئیل در خدمت به اجرایی شدن این برنامه است؟

تا حدود زیادی می‌توان کمبود گازوئیل در لبنان را با این پروژه تازه ایران ربط داد تا جایی که به گفته منابع نفتی بلندپایه لبنانی به العربیه نت، تقاضا برای مشتقات نفتی در بازار کنونی 4 برابر نیاز کنونی بازار است که نشان می‌دهد مقادیر زیادی از گازوئیل به سوریه قاچاق می‌شود.

به گفته این منابع، شرکت‌های خصوصی متوسل به انبار کردن دیزل اویل شده‌اند تا از این طریق قیمت را بالا ببرند زیرا سودی در تأمین نیاز پمپ بنزین‌ها جز با بالا بردن قیمت نخواهند برد.

ریمون غجر وزیر انرژی لبنان، دو روز پیش در این رابطه گفت: «ما سوخت را در اختیاز توزیع کنندگان قرار می‌دهیم نه مصرف‌کنندگان و ایکاش آنها مبادرت به انبار کردن این سوخت نکنند.»

به نظر این منابع در صورتی که دولت لبنان تصمیم به جلو رفتن در گزینه خرید نفت از ایران حتی به شکل ضمنی و به شیوه‌های فریب‌کارانه بگیرد، آمریکا بی تردید از سیستم بانکی به مثابه ابزار فشار بر لبنان از طریق سنگ‌اندازی در سر راه گرفتن موافقت برای گشودن اعتبارهای متکی بر دیگر شرکت‌های خارجی استفاده خواهد کرد که با لبنان تعامل مالی دارند.
.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید