شورای عالی امنیت ملی ایران: علت اصلی حادثه نطنز به دلیل ملاحظات امنیتی اعلام نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که علت اصلی حادثه نطنز مشخص شده اما به دلیل برخی ملاحظات امنیتی، علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از نور نیوز، جمعه 3 ژوئیه 2020، کیوان خسروی با بیان اینکه کارشناسان بخش‌های مختلف مسئول ارزیابی و رسیدگی به حادثه از اولین ساعات وقوع این رخداد در مجتمع هسته‌ای شهید احمدی روشن در نطنز حاضر شدند و بررسی دلایل حادثه را آغاز کردند، گفت: «فرضیه‌های مختلف در مورد علت این رخداد با واکاوی دقیق آثار، نحوه و میزان تخریب ایجاد شده بررسی و علت اصلی حادثه مشخص شده است. به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد».

او ادعا کرد که خسارت وارد شده به سوله در دست احداث در مجتمع هسته‌ای نطنز «محدود» بوده و در محل وقوع حادثه هیچگونه مواد هسته‌ای وجود نداشته و موضوع نشت مواد رادیو اکتیو در وقوع این رخداد کاملا منتفی است.

گفتنی است، انفجار یا آتش‌سوزی در تاسیسات هسته‌ای نطنز، روز پنج‌شنبه 2 ژوئیه 2020 رخ داد.

در واکنشی غیرمنتظره، مقامات ایران بلافاصله درباره این حادثه اطلاع‌رسانی کردند. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در این باره ادعا کرد: «این حادثه در یکی از سوله‌های محوطه باز تأسیسات نطنز رخ داده که هیچ‌گونه تلفات جانی نداشته و لطمه‌ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نکرده‌ است».

فابین هینتس، کارشناس برنامه موشکی ایران در مؤسسه میدلبری کالیفرنیا در توییتی مربوط به این موضوع نوشت: «تصویر اولیه‌ای که سازمان انرژی اتمی ایران منتشر کرده ‌است، نشان می‌دهد که محل حادثه مرکز مونتاژ سانتریفوژ ایران بوده‌ و این ارزیابی را با تطبیق موقعیت جغرافیایی عکس منتشر شده و تصاویر ماهواره‌ای گوگل انجام داده‌ است».

ادی کوهن، مشاور سابق دفتر نخست‌وزیر اسرائیل نیز اعلام کرد که انفجار و آتش‌سوزی در تأسیسات هسته‌ای ایران در نتیجه حمله جنگنده‌های اف 16 اسرائیلی انجام شده‌ است.

او همچنین از موارد مسمومیت‌های رادیواکتیو خبر داد و گفت که ایران از کارشناسان روس برای مقابله با آلودگی رادیواکتیو درخواست کمک کرده ‌است.

از سوی دیگر، ساعاتی پیش از انتشار خبر وقوع حادثه نطنز در بامداد پنجشنبه، گروهی به نام «یوزپلنگان وطن» در ایمیلی به خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی اعلام کرده بود که مسئولیت این حادثه به عهده آن است.

در این ایمیل نوشته شده که اعضای این گروه در دستگاه‌های امنیتی ایران حضور و فعالیت دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید