جنگنده‌های ترکیه مناطقی در استان دهوک عراق را بمباران کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جنگنده‌های ترکیه جمعه 3 ژوئیه 2020 حملاتی هوایی به یک روستا و بلندی‌های کوهستانی در استان دهوک در اقلیم کردستان عراق انجام دادند.

زیروان موسی مدیر ناحیه درکار هم‌مرز با ترکیه به خبرگزاری محلی شفق نیوز گفت که بمباران هوایی ترکیه دره باجوانی را هدف قرار داد و جنگنده‌های ترکیه روستای ستفلانی را نیز با 3 موشک هدف قرار دادند.

در همین راستا شاهدان عینی گفتند که کوه‌های کورزار مشرف بر ناحیه شیلادزی و همچنین رشته کوه لینک در شمال ناحیه دیرلوک نیز صبح جمعه توسط جنگنده‌های ترکیه بمباران هوایی شدند.

ترکیه از 21 ژوئن 2020 بمباران هوایی و گلوله‌باران توپخانه‌ای خود علیه مناطق مرزی داخل اقلیم کردستان عراق را با ادعای این‌که پیکارجویان حزب کارگران کردستان مخالف با آنکارا در آن مستقر هستند آغاز کرده ‌است.

حملات ترکیه به مناطق مرزی داخل اقلیم کردستان در شمال عراق خسارت‌های جانی و مادی به همراه داشته که محکومیت‌های دولت اقلیم کردستان و چندین بار احضار سفیر ترکیه توسط مقامات بغداد را در پی داشت.

دو هفته پیش نیز جنگنده‌های ترکیه مواضعی در نزدیکی روستای مرزی «بیرسیفی» در شمال استان دهوک عراق را بمباران کردند که طی آن اماکن نزدیک به اردوگاه‌های آوارگان «ایزدی» هدف قرار گرفت.

در پی آن حملات بشیر حداد معاون رئیس پارلمان عراق از دولت ترکیه خواست تا بمباران مناطق مرزی در اقلیم کردستان عراق را متوقف کند.

معاون رئیس پارلمان عراق همچنین گفت که دخالت‌های نظامی ترکیه در شمال عراق بر تنش‌های منطقه خواهد افزود و بر روابط دو جانبه میان دو کشور اثر منفی خواهد گذاشت.

از سویی احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق روز گذشته ضمن تأکید این‌که «همه گزینه‌های برای واکنش به نقض حاکمیت عراق روی میز است»، گفت که «اقدامات یک‌جانبه امنیت را تقویت نخواهد کرد و تلاش‌های مشترک برای مقابله با تروریسم را تضعیف خواهد کرد».

علی‌رغم موج اعتراض‌ها و محکومیت‌های اخیر و همچنین چندین بار احضار سفیر ترکیه در بغداد آنکارا همچنان به اقدامات نظامی به بهانه هدف قرار دادن پیکارجویان حزب کارگران کردستان در شمال عراق ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید