نیویورک تایمز: از یک حساب بانکی روسیه پول زیاد به حساب طالبان منتقل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه نیویورک تایمز به تازگی گزارش داد که مقام‌های آمریکایی به معلوماتی الکترونیکی دست یافته و نشان می‌دهد از یک حساب بانکی تحت کنترل استخبارات نظامی روسیه به یک حساب بانکی وابسته به طالبان پول زیادی منتقل می‌شود.

این روزنامه اضافه کرد، مدارک به دست آمده تایید می‌کند که روسیه برای کشتن سربازان آمریکایی و ائتلاف در افغانستان پول پرداخت کرده است. اما مقام‌های روسی این گزارش را رد کرده اند.

گفتنی است که روزنامه نیویورک تایمز جمعه 26 ژوئن 2020 نیز در گزارشی نوشته بود، تحقیقات مقام‌های اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد که واحد اطلاعاتی روسیه، به‌طور مخفیانه به طالبان پول داده تا نیروهای ائتلاف بین‌المللی حاضر در افغانستان بخصوص سربازان آمریکایی را بکشند.

براساس گزارش این روزنامه، ایالات متحده از چند ماه بدین‌سو به این نتیجه رسیده است که یک واحد اطلاعاتی روسیه که در ترور و دیگر عملیات مخفیانه در اروپا نیز مرتبط است، سال گذشته به طور پنهانی در قبال حملات بر نیروهای ناتو، پاداش‌هایی را به آنها پرداخت کردند.
مقام‌های آمریکایی گفته‌اند، این پول‌ها برای «ستیزه‌جویان اسلامگرا» و عناصر مسلح نزدیک با آنها در ارتباط اند، پرداخت شده است. در سال 2019 بیش از 20 سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شدند؛ هنوز روشن نیز که چه تعداد از این حملات در چهارچوب این توافق پنهانی انجام شده است.

براساس گزارش این روزنامه آمریکایی، نتیجه این تحقیقات در اختیار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده قرار گرفته و شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز این موضوع را در نشستی در ماه مارس گذشته به بحث گذاشته است. پس از آن، مقام‌های کاخ سفید فهرستی از واکنش‌های احتمالی در قبال روسیه را آماده کردند که اعتراض دیپلماتیک به مسکو و درخواست توقف این فعالیت‌های مخفیانه تا تحریم روسیه و حتی پاسخ‌هایی شدیدتر را شامل می‌شود.

اما کاخ سفید تاکنون دستوری برای برداشتن گامی برای واکنش به روسیه صادر نکرده است.

مقام‌های روسیه و گروه طالبان این گزارش را رد کرده اند.

قابل ذکر است که حکومت افغانستان و آمریکا قبل از این نیز بارها کشورهای روسیه، ایران و پاکستان را متهم به همکاری با گروه طالبان کرده اند. در چندین مورد سلاح‌های ساخت ایران و دیگر کشورها از نزد گروه طالبان پیدا شده که خود همکاری این کشورها با جنگجویان طالبان را نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید