شاهزاده خالد بن سلمان: گزارش سازمان ملل چهره حقیقی رژیم ایران را بر ملا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده خالد بن سلمان جانشین وزیر دفاع سعودی شامگاه چهارشنبه یکم ژوئیه 2020 با تاکید این که گزارش سازمان ملل درباره ایران چهره حقیقی رژیم تهران را برملا می‌کند افزود که جامعه بین‌المللی باید واردات سلاح به این کشور را ممنوع کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شاهزاده خالد بن سلمان جانشین وزیر دفاع سعودی توضیح داد که تصمیم پادشاهی عربی سعودی برای انجام تحقیقات بین‌المللی با هدف متوقف کردن اقدامات ایران اتخاذ می‌شود.

از سویی عبدالله المعلمی نماینده پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل چهارشنبه تاکید کرد که نباید به ایران فرصت انجام رفتارهای ویران‌کننده‌تری را داد.

المعلمی در کنفرانسی خبری با بیان این که «با اقدامات ایرانی تهدید‌آمیز و تحریک‌آمیز بسیاری مواجه شدیم»، گفت« از شورای امنیت انتظار داریم تا قطعنامه تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند».

تنش‌زایی در منطقه

همزمان با آن مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا چهارشنبه تاکید کرد که پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران آغاز تنش‌های بیشتر در منطقه را در پی خواهد داشت و واشنگتن به ایران اجازه نخواهد داد دوباره منطقه را بی‌ثبات کند.

پمپئو تاکید کرد که کشورهای جهان با دستیابی ایران به تسلیحات پیشرفته مخالف هستند، زیرا که ایران حتی به تعهدات فعلی‌اش هم پای‌بند نیست و کماکان به نقض این تعهدات اقدام می‌کند.

او گفت که زمانی که ایران به تهدید دیگر کشورها و حمایت از اقدامات تروریستی می‌پردازد، نمی‌توان به ایران به عنوان یک حکومت مسئول اعتماد کرد.

المعلمی با اشاره به این که ایران به رفتارهای غیرمسئولانه‌ و غیرمنطقی‌ ادامه می‌دهد، گفت:«نمی‌توانم تصور کنم که رفتار ایران هنگامی که تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود چگونه خواهد بود».

او همچنین تاکید کرد که جامعه بین‌المللی نباید رفتارهای ایران در منطقه را نادیده بگیرد.

اثر انگشت ایران در حملات موشکی به سعودی

یحیی المعلمی سفیر سعودی سه‌شنبه در سخنرانی‌اش در مقر سازمان ملل با تاکید این که گزارش سازمان ملل متحد نقش ایران در حملات به پادشاهی عربی سعودی را به اثبات رسانده است افزود که گزارش سازمان ملل دلیلی بر نقض‌ قطعنامه‌های بین‌المللی از سوی تهران است.

شایان ذکر است که پادشاهی عربی سعودی همچنین از گزارش سازمان ملل متحد که در آن به نقش مستقیم ایران در حملات به این کشور و از جمله آن حملات به دو تاسیسات نفتی آرامکو و همچنین هدف قرار دادن فرودگاه شهر ابها با موشک‌های کروز و پهپادها اشاره کرده، استقبال کرد و افزود که گزارش سازمان ملل انگیزه‌های خصمانه ایران علیه سعودی را به اثبات رسانده است.

پادشاهی عربی سعودی در نامه‌ به شورای امنیت اعلام کرد که اجازه تجاوز به مرزهایش یا ضربه زدن به امنیت ملی‌اش را نخواهد داد و ابراز اطمینان کرد که شورای امنیت قادر است نقض‌های عمدی ایران که از سال 1979 تا کنون ادامه یافته را متوقف کند.

سفیر سعودی در سازمان ملل متحد همچنین با تاکید این‌که پادشاهی سعودی بالاترین درجات خویشتنداری در مقابله با اقدامات تحریک‌آمیز ایران را رعایت کرده است، اشاره کرد که بیش از 60 قایق حامل سلاح‌های ایرانی قاچاق را رهگیری کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید