سازمان ملل: حملات هدفمند علیه خبرنگاران در افغانستان تکان‌دهنده و جنایتکارانه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمایندگی سازمان ملل متحد(یوناما) پنج‌شنبه 2 ژوئیه در کابل با نشر اعلامیه‌ای نوشت، حملات هدفمند علیه خبرنگاران در افغانستان تکان‌دهنده و جنایتکارانه است.

در این اعلامیه آمده است: «این مأموریت به ویژه در مورد حوادث خشونت‌بار اخیر که در آن اعضای جامعه‌مدنی افغانستان هدف قرار گرفتند، نگران می‌باشد. حملات هدفمند علیه رهبران مذهبی، کارکنان صحی، کارمندان قضایی، فعالین جامعه مدنی، نهادهای غیردولتی و خبرنگاران، تکان‌دهنده و جنایتکارانه است. ملل متحد از مسئولین انتظار دارد که عاملین این حملات را به عدالت بکشاند».

یوناما از تمام طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته که تلاش‌هایش را برای حفاظت از افراد غیرنظامی بیشتر سازند و برای برگزاری گفت‌وگوی بین‌الافغانی جنگ را کاهش دهند.

دیبرا الینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: «کار بزرگ و تصامیم شجاعانه‌ای برای رسیدن افغان‌ها به این برحه زمانی بی‌سابقه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صورت گرفته است. من تمام طرف‌ها را ترغیب می‌نمایم تا با نشان دادن تعهد خود به صلح از طریق اقدامات فوری و مشخص برای محافظت از افراد ملکی و کاهش خشونت، پایه و اساس لازم برای گفتگوهای صلح را ایجاد نمایند».

الینز ادامه داد: «تخریب کنندگانی وجود دارند که خواهان پایان یافتن جنگ نیستند. مهم نیست آنها چه تاکتیکی را برای تخریب پروسه صلح به کار می‌برند، به آنها اجازه داده نخواهد شد تا موفق شوند».

یوناما در اعلامیه‌اش نوشته، یافته‌های ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد که در شش ماه اول سال 2020 بیش از 800 غیرنظامی در حملات عمدی کشته و زخمی شده اند. یوناما مسئولیت تقریباً نیمی از تلفات افراد غیرنظامی را به طالبان نسبت داده است.

سازمان ملل متحد بار دیگر تاکید کرده حملاتی که عمداً جمعیت غیرنظامی افغانستان را هدف قرار می‌دهند، نقض جدی قانون بین‌المللی بشردوستانه می‌باشد که ممکن «جنایت جنگی» محسوب شود.

شایان ذکر است که نگرانی یوناما از حملات عمدی علیه غیرنظامیان در افغانستان در شرایطی اعلام شده که در نتیجه حملات موشکی به تاریخ 29 ژوئیه 2020 در ولسوالی سنگین ولایت هلمند شمار زیادی از غیرنظامیان کشته و زخمی شدند. گروه طالبان و نیروهای امنیتی دولت افغانستان یکدیگر خود را به دست داشتن در این حمله متهم ساختند.

اما یوناما اعلام کرده که یافته‌های ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد که اردوی ملی افغانستان در جواب طالبان «خمپاره‌ها» را شلیک کردند که این «خمپاره‌ها» به هدف مورد نظر نرسیده در یک بازار مزدحم ولسوالی سنگین ولایت هلمند برخورد کرد و تحقیقات در این مورد هم‌چنان ادامه دارد؛ ولی مسئولان امنیتی افغان دست داشتن به این حمله را رد کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید