دولت ایران باید برای خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی غرامت پرداخت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای خارجه کشورهای سویدن، افغانستان، کانادا، بریتانیا و اوکراین پنج‌شنبه 2 ژوئیه به عنوان اعضای گروه بین‌المللی هماهنگی و پاسخ‌گویی برای حمایت از خانواده قربانیان سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در پی شلیک سپاه ایران یک تفاهم‌نامه امضا کردند که براساس آن دولت ایران باید برای خانواده‌های قربانیان این رویداد غرامت پرداخت کند.

وزارت امور خارجه افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «اعضای گروه بین‌المللی هماهنگی و پاسخ‌گویی برای حمایت از خانواده قربانیان پرواز PS752، با اشتراک در تماس ویدیویی، تفاهم‌نامه همکاری پیرامون مذاکره به هدف پرداخت غرامت به خانواده قربانیان، توسط دولت جمهوری اسلامی ایران را به امضا رسانیدند».

در ادامه این اعلامیه آمده: «وزیران خارجه با امضای این تفاهم‌نامه، مجدداً خواستار تحقیقات و جبران عادلانه خسارات ناشی از سانحه غم‌انگیز پرواز PS752 که منجر به کشته شدن 176 سرنشین به شمول چند افغان شده بود، شدند».

شایان ذکر است که پرواز شماره 752 هواپیمای مسافربری اوکراین متعلق به هواپیمایی بین‌المللی اوکراین از مبدأ تهران به مقصد کی‌یف بود که هدف شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران قرار گرفت و سرنگون شد.

این هواپیما در 8 ژانویه 2020، اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» هدف دو موشک قرار گرفت که به فاصله 24 ثانیه از سامانه موشکی تور پدافند هوایی سپاه پاسداران شلیک شدند و کمی بعد این هواپیما در نزدیکی استان (ولایت) تهران سقوط کرد و همه 176 سرنشین این پرواز جان باختند.

ایران بلافاصله علت سقوط را نقص فنی اعلام کرد. در مقابل کارشناسان بنابر شواهد فرضیه برخورد موشک را مطرح کردند. اما ایران برخورد هرگونه موشک به این هواپیما را انکار کرد.

از سوی دیگر، برخی مقام‌های اطلاعاتی آمریکایی اعلام کردند که تصاویر ماهواره‌های شناسایی مادون قرمز مستقر در فضا با اطمینان شلیک و نزدیک شدن دو موشک سطح به هوا به بدنه هواپیما را نشان می‌دهد.

نیویارک تایمز نیز با بررسی یکی از فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های مجازی که لحظه برخود موشک به هواپیما را نشان می‌داد، صحت آن را با نظر کارشناسانِ خود تأیید کرد.

آمریکا، کانادا، بریتانیا، و استرالیا نیز اعلام کردند این هواپیما بر اثر برخورد موشک زمین به هوا سقوط کرده ‌است.

در نهایت در تاریخ 11 ژانویه 2020، شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی توسط ستاد کل نیروهای مسلح ایران تأیید شد و علت آن «خطای انسانی غیرعمد در تشخیص شیء پرنده» عنوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید