دلار در ایران بار دیگر وارد کانال 21 هزار تومان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های ایران گزارش دادند که قیمت دلار امروز در بازار آزاد تهران با افزایش 200 تومانی همراه شد و بار دیگر وارد کانال 21 هزار تومان شد.

امروز پنج‌شنبه 2 ژوئیه 2020، قیمت دلار به 20710 تومان رسید. صرافی‌های بانک‌ها امروز پنج‌شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم با ثبات نسبت به روز کاری قبل 18 هزار و 950 تومان اعلام کردند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت 18 هزار و 900 تومان خریداری می‌کنند.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها بدون تغییر نسبت به دیروز 21 هزار و 100 تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها 21 هزار تومان است.

حدود دو هفته پیش، همزمان با نزدیک شدن قیمت دلار به 20 هزار تومان که بی‌سابقه بود، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، خواستار افزایش فشار بانک مرکزی بر صادرکنندگانی شد که به گفته او پس از دریافت سهمیه ارزی خود نسبت به ایفای تعهداتشان کاری نکردند.

حسن روحانی در جریان نشست ستاد اقتصادی دولت ایران بدون اشاره مستقیم به تحولات اخیر بازار ارز ایران، نقل و انتقال ارز را به دلیل تحریم‌های آمریکا دشوار دانست و اعلام کرد که شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا از جمله بسته شدن برخی از مرزها، واردات را هم دچار مشکل کرده است.

او از بانک مرکزی ایران خواست تا به همه بدهکاران عمده برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اخطار دهد و زمینه رسیدگی به تخلف آنها را فراهم کند.

بحران جهش نرخ ارز در ایران از سال 2011 آغاز شد و در سال 2012 و 2013 به اوج خود رسید.

از سال 2010 به مدت یک سال و نیم، بیش از 20 میلیارد دلار پول از منابع کشور ایران به عده‌ای برای مداخله در بازار ارز پرداخت شد که بر اساس خبرهای منتشر شده در رسانه‌های ایران، در سال 2014، اسحاق جهانگیری معاون ریاست جمهوری ایران قول و وعده رسیدگی به این پرداخت‌ها را داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید