آلمان، بریتانیا و سوئد: حوثی‌ها به آتش‌آبس در یمن پایبند نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دومینیک راب، هایکو ماس و آن لیند وزرای خارجه کشورهای کشورهای آلمان، بریتانیا و سوئد چهارشنبه یکم ژوئیه 2020 از دستیابی به دیدگاه مشترکی برای برقراری صلح در یمن خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزرای خارجه این سه کشور اروپایی چهارشنبه برقراری آتش‌بس در تمام مناطق یمن و دستیابی به راه کار سیاسی را تنها راه حل برای اوضاع یمن و تنها وسیله برای مقابله با پاندمی کرونا در این کشور دانستند.

بیانیه وزرای خارجه این کشورهای اروپایی اشاره کردند که شبه‌نظامیان حوثی‌ به توافق آتش‌بسی که پادشاهی عربی سعودی به آن دعوت کرده بود، پایبند نبودند.

این بیانیه همچنین شبه‌نظامیان حوثی‌ را به پرتاب موشک‌های بالستیک علیه سعودی و از جمله آن اهداف غیرنظامی در این کشور متهم کرد.

وزرای خارجه کشورهای آلمان، بریتانیا و سوئد همچنین گفتند که آتش‌بس در یمن باید سرآغاز روندی سیاسی باشد که مشارکت کامل زنان را تضمین کند.

تاکید بر اجرای توافق‌های استکهلم و ریاض

وزرای خارجه سه کشور آلمان، بریتانیا و سوئد نیز بر اهمیت تشویق طرف‌های یمنی برای اجرایی کردن توافق‌های به عمل آمده و از جمله آن توافق‌های استکهلم و توافق ریاض تاکید کردند.

وزرای خارجه این سه کشور اروپایی همچنین تاکید کردند چنانچه توافقات به عمل آمده میان طرف‌های یمنی اجرایی شود ادامه این روند منجر به تقویت تلاش‌های سازمان ملل برای تحقق صلح فراگیر خواهد شد.

وزرای خارجه سه کشور در بیانیه‌شان گفتند که شرکای یمن باید از دولت یمن حمایت کنند تا این کشور بتواند حقوق کارمندان بخش دولتی و از جمله کادرهای پزشکی را پرداخته و به اصلاحات اقتصادی فوری بپردازند.

واردات سلاح توسط شبه‌نظامیان حوثی

وزرای سه کشور آلمان، بریتانیا و سوئد تاکید کردند که واردات اسلحه توسط حوثی‌ها از جمله آن سلاح‌های ارسالی از ایران نقض تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده از سوی سازمان ملل متحد به شمار می‌رود.

کشورهای آلمان، بریتانیا و سوئد همچنین از اتحادیه اروپا خواستند تا نقش پر رنگ‌تری را در یمن ایفا کند و تاکید کردند که دیدگاهی مبتنی بر توزیع قدرت، راه‌حل‌های میان‌رو و حاکمیت قانون را در نظر دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید