پس از سفری هیأت کابل به تهران؛ دوباره «افغانی بگیر» در ایران آغاز شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نزدیک به ده روز از سفری هیأت کابل به تهران می‌گذرد، اما روزنامه «اطلاعات روز» چهارشنبه 1 ژوئیه نوشت، پس از سفری این هیأت دوباره «افغانی بگیر» در ایران آغاز شده است.

این روزنامه در ادامه نوشت: «این سفر چند هدف داشت. یکی از اهداف اصلی آن رسیدگی به مشکلات مهاجران افغان در ایران بود. سال‌هاست که مهاجران افغان در ایران با مشکلات زیاد سر می‌کنند. دسترسی سخت و پرهزینه به آموزش، نگاه تبعیض‌آمیز جامعه میزبان و محرومیت از هر نوع حق شهروندی از مشکلات اصلی مهاجران افغان در ایران است. به عبارت دیگر، در طول این سال‌ها، رفتار ایران با مهاجران هرگز بر پایه‌ی رفتارهای پذیرفته‌شده بین‌المللی نبود است».

هم‌چنان، براساس گزارش سازمان ملل اخراج مهاجران افغان از ایران در هفته‌های اخیر به‌صورت قابل توجهی افزایش یافته است. دو روز پیش یک خبرنگار افغان در ایران نیز نوشته بود: «افغانی‌بگیر جریان دارد، به هوش باشید. پس از سفر جناب اتمر بگیر و ببند زیاد شده».

در ضمن روزنامه «اطلاعات روز» در ادامه نوشت: «انتظار می‌رفت که یکی از پیامدهای سفر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به تهران بهبود وضعیت و تغییر سیاست‌های سخت‌گیرانه‌‌ی ایران درباره‌ی مهاجران افغانستان باشد. اما یک هفته پس از این سفر ایران دوباره "افغانی‌بگیری" را شروع کرده است».

این روزنامه اضافه کرد: «براساس اعلام وزارت خارجه افغانستان ایران متعهد شده است که با شهروندان افغانستان در ایران از رویه خوب و مدارا کار خواهد گرفت و به افغانستان در این مورد اطمینان داده است. اما دیده می‌شود این توافق ظاهرا فقط در حرف و تنها در حد تعارف دیپلماتیک بوده است. در عمل همچنان رویه‎ی ایران خلاف رفتارهای پذیرفته‌شده بین‌المللی است و مهاجران افغانستان در ایران مثل همیشه هیچ مصونیتی ندارند».

براساس نوشته این روزنامه: «در گذشته بارها ایران از مهاجران به‌عنوان یک مسأله سیاسی استفاده کرده و مقام‌های ایرانی به‌دلیل روابط خصمانه و فشارهای امریکا مهاجران افغان را تهدید به اخراج از این کشور کرده و هرگز پایبند کنوانسیون‌های بین‌المللی نبوده است».

این روزنامه علاوه کرد: «انتظار می‌رفت یکی از پیامدهای سفر اتمر به تهران تأمین عدالت در مورد قربانیان دو حادثه تراژدیک مهاجران افغان در ایران باشد. اما با گذشت روزها نتایج آن هنوز مشخص نیست. به‌نظر می‌رسد رویداد آتش‌گرفتن موتر مهاجران افغانستان بر اثر تیراندازی پولیس ایران در یزد و ادعای به رودخانه انداختن شهروندان افغان توسط مرزبانان ایران کم‌کم از یاد همه می‌رود. حکومت افغانستان نیز با این مسأله به‌نوعی برخورد سیاسی می‌کند».

شایان ذکر است که هیأت افغانستان یک‌شنبه 21 ژوئن 2020 به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور در سفری دو روزه وارد تهران شد با مقام‌های ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد مسایل مختلف دو کشور از جمله «حوادث ناگوار اخیر» علیه مهاجرین افغان صحبت کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان دوشنبه 22 ژوئن 2020 اعلام کرد، هیأت کابل در سفری دو روز به تهران با مقام‌های ایرانی در مورد مسایل مختلف دو کشور صحبت کردند و در زمینه‌های مصونیت اتباع افغان پی‌گیری جدی حوادث اخیر مرتبط به جان‌باختن مهاجرین افغان در ایران و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید