وزیر خارجه سعودی: گزارش سازمان ملل موضع ما را تقویت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آن که پادشاهی عربی سعودی دوشنبه 30 ژوئن نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل تقدیم کرد، شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله وزیر خارجه این کشور با بیان این‌که گزارش سازمان ملل موضع سعودی را تقویت می‌کند از جامعه بین‌المللی خواست تا موضع قاطعانه‌ای در قبال تهران اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شاهزاده فیصل بن فرحان افزود که گزارش سازمان ملل موضع پادشاهی عربی سعودی مبنی بر ضرورت ادامه اعمال تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تقویت می‌کند.

پادشاهی عربی سعودی همچنین از گزارش سازمان ملل متحد که در آن به نقش مستقیم ایران در حملات به این کشور و از جمله آن حملات به دو تاسیسات نفتی آرامکو و همچنین هدف قرار دادن فرودگاه شهر ابها با موشک‌های کروز و پهپادها اشاره کرده، استقبال کرد.

در نامه پادشاهی سعودی همچنین آمده است که گزارش سازمان ملل انگیزه‌های خصمانه ایران علیه سعودی را به اثبات رسانده است.

پادشاهی عربی سعودی در نامه‌اش به شورای امنیت اعلام کرد که اجازه تجاوز به مرزهایش یا ضربه زدن به امنیت ملی‌اش را نخواهد داد و ابراز اطمینان کرد که شورای امنیت قادر است نقض‌های عمدی ایران که از سال 1979 تا کنون ادامه یافته را متوقف کند.

سعودی همچنین بر ضرورت ادامه تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران تاکید کرد.

موشک‌های ساخت ایران

سازمان ملل متحد سه‌شنبه تاکید کرد موشک‌هایی که سعودی را در سال 2019 هدف قرار داد مشابه آنهایی است که در ایران ساخته می‌شود.
رزماری دی کارلو معاون امور سیاسی دبیرکل سازمان ملل در جلسه شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای ایران اعلام کرد که تسلیحات و موشک‌های حرارتی کشف و ضبط شده از مبدا ایران به مقصد یمن قاچاق شده بود.

رزماری نیز اشاره کرد که ایران همچنان به نقض قطعنامه ممنوعیت واردات سلاح ادامه می‌دهد.

او گفت که برخی مواد به کار رفته در ساخت موشک‌های کروز و بالستیکی که پادشاهی عربی سعودی را در پایان سال 2019 هدف قرار داده‌اند در سال‌های 2016 و 2018 از ایران به یمن صادر شده است.

رزماری دی کارلو ضمن اعلام این‌که اطلاعات دیجیتالی موشک‌ها با نمونه‌های ساخت ایران آن مطابقت دارد، اشاره کرد که دبیرکل سازمان ملل متحد این مورد را تایید کرده است.

شایان ذکر است که سازمان ملل متحد در سایه تنش‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران در سال 2010 تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرد که به موجب آن خریداری اغلب سامانه‌های تسلیحاتی خارجی بزرگ ممنوع شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size