هشدار بوریس جانسون به نتانیاهو درمورد الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا از دولت اسرائیل خواسته تا طرح انضمام بخش‌هایی از کرانه باختری به این کشور را به اجرا نگذارد. جانسون این اقدام را «غیرقانونی» و «در تضاد با منافع» آن کشور توصیف کرد.

جانسون، با انتشار مقاله‌ای در چهارشنبه 1 ژوئیه در روزنامه اسرائیلی یدیعوت احرونوت از دولت اسرائیل خواسته‌است از اجرای چنین تصمیمی خودداری ورزد.

او به عنوان نویسنده مهمان، در مقاله خود برای این روزنامه، ضمن ابراز نگرانی نسبت به پیامدهای اجرای چنین تصمیمی نوشته‌است که در طول عمر خود همواره تحسین‌کننده و حامی اسرائیل بوده و دقیقاً به خاطر علاقه‌ای که به اسرائیل و آینده این کشور دارد، نسبت به عواقب اجرای چنین تصمیمی نگران است.

نخست‌وزیر بریتانیا تأکید کرده‌است که اجرای چنین سیاستی می‌تواند امنیت اسرائیل را در درازمدت به مخاطره اندازد.

به باور جانسون، الحاق اراضی کرانه باختری در عین حال می‌تواند تلاش‌های دولت اسرائیل برای نزدیکی به کشورهای عربی را نیز با شکست روبه‌رو کند. افزون بر آن، چنین اقدامی با حقوق بین‌الملل نیز مغایرت دارد.

جانسون در مقاله خود نوشته‌است: «من عمیقاً امیدوارم که دولت اسرائیل تصمیم الحاق را اجرا نکند.» به باور او، بهترین گزینه و هدف عاجل در شرایط کنونی، از سرگیری مجدد مذاکرات صلح با نمایندگان فلسطینی است.

شایان ذکر است که مقاله بوریس جانسون در همان روزی منتشر می‌شود که قرار بر اجرای تصمیم الحاق مناطقی از کرانه باختری به خاک اسرائیل است. روز اول ژوئیه، روزی است که بر اساس نکات مندرج در قرارداد دولت ائتلافی بین حزب لیکود و لیست آبی و سفید، موعد اجرای این تصمیم است.

گفتنی است که الحاق 30 درصد از مناطق تصرف شده از کرانه باختری در جریان جنگ شش روزه سال 1967 به خاک اسرائیل بخشی از برنامه صلح خاورمیانه دونالد ترامپ است.

بر اساس این برنامه، قرار است مابقی این مناطق تحت شرایط امنیتی بسیار شدیدی در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطینی قرار گیرد. موضوعی که از همان آغاز اعلام آن از سوی ترامپ، با مخالفت و اعتراض فلسطینیان روبه‌رو شده‌است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز چهارشنبه 1 ژوئیه را تاریخ احتمالی آغاز روند اجرای این طرح اعلام کرده بود اما به نظر می‌رسد که این طرح متوقف شده‌است. به گفته نتانیاهو این طرح که برگرفته از طرح صلح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکاست «فصل افتخارآمیز دیگری به تاریخ صهیونیسم» اضافه خواهد کرد.

بر اساس طرح ترامپ موسوم به «معامله قرن»، به عنوان طرحی برای پایان دهه‌ها منازعه اسرائیلی- فلسطینی، شهرک‌های یهودی و دره اردن به اسرائیل ضمیمه می‌شود.

فلسطینیان واکنش سرسختانه‌ای نشان داده و می‌گویند از موافقتنامه‌های پیشین نیز خارج خواهند شد. اقدامی که حکومت خودگران شکننده خودشان را نیز به خطر خواهد انداخت. برای آنها تصمیم اسرائیل به معنی از دست دادن زمین‌هایی است که برای تأسیس کشور آتی فلسطینی در آینده حیاتی است و ضربه نهایی را به رؤیای فلسطینیان برای تعیین سرنوشت خود وارد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید