مایک پمپئو: پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شروع تنش‌های بیشتر در منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه اول ژوئیه 2020 تاکید کرد که پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شروع تنش‌های بیشتر در منطقه است ولی واشنگتن به ایران اجازه نخواهد داد دوباره منطقه را بی‌ثبات کند.

پمپئو تاکید کرد که جهان با دستیابی ایران به تسلیحات پیشرفته مخالف است، زیرا که ایران حتی به تعهدات فعلی هم پای‌بند نیست و کماکان به نقض این تعهدات اقدام می‌کند.

او گفت که زمانی که ایران به تهدید دیگر کشورها و حمایت از اقدامات تروریستی می‌پردازد، نمی‌توان به ایران به عنوان یک حکومت مسئول اعتماد کرد.

او همچنین به تصمیم ایران درباره منع بازرسی تاسیسات اتمی‌اش از سوی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره و آن را ناقض توافق هسته‌ای توصیف کرد.
وزیر امور خارجع آمریکا از روسیه خواست از سوریه خارج شود و گفت روسیه کماکان مشکل درست می‌کند، با این حال تاکید کرد: «به گفتگوها با روسیه ادامه می‌دهیم تا برخی رفتارهایش را تغییر دهد.»

پمپئو گفت که دولت دونالد ترامپ فعالیت‌های روسیه در افغانستان را جدی تلقی می‌کند.

مایک پمپئو روز سه‌شنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره ضرورت تمدید تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران تا اطلاع ثانوی تاکید کرد. این موضوع باعث انتقاد روسیه از سیاست واشنگتن در قبال تهران شد و روسیه این سیاست آمریکا را «گذاشتن زانو روی گردن» خواند.

آمریکا ماه گذشته پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در اختیار پانزده عضو شورای امنیت قرار داد که هدف از آن تمدید تحریم‌های تسلیحاتی است ولی روسیه و چین به عنوان دو عضو دارای حق وتو، مخالفت خود را با این موضوع اعلام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید