سازمان ملل: موشک‌هایی که سعودی را هدف قرار داد ساخت ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد سه‌شنبه 30 ژوئن 2020 تاکید کرد موشک‌هایی که سعودی را در سال 2019 هدف قرار داد مشابه آنهایی است که ایران می‌سازد.

رزماری دی کارلو معاون امور سیاسی دبیرکل سازمان ملل در جلسه شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای ایران اعلام کرد که تسلیحات و موشک‌های حرارتی کشف و ضبط شده از مبدا ایران به مقصد یمن قاچاق شده بود.

رزماری نیز اشاره کرد که ایران همچنان به نقض قطعنامه ممنوعیت واردات سلاح ادامه می‌دهد.

او گفت که برخی مواد به کار رفته در ساخت موشک‌های کروز و بالستیکی که پادشاهی عربی سعودی را در پایان سال 2019 هدف قرار داده‌اند،

در سال‌های 2016 و 2018 از ایران به یمن صادر شده است.

رزماری دی کارلو ضمن اعلام این‌که اطلاعات دیجیتالی موشک‌ها با نمونه‌های ساخت ایران آن مطابقت دارد، اشاره کرد که دبیرکل سازمان ملل متحد این مورد را تایید کرده است.

فراخوان آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران

از سویی مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا ضمن هشدار درباره پیامدهای رفع تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران گفت« رفع تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده علیه ایران به بی‌ثباتی منجر خواهد شد» و «باید با تهدیدهای ایران علیه امنیت و صلح بین‌المللی مقابله شود».

پمپئو همچنین گفت که شورای امنیت دارای مسئولیت بزرگی برای حمایت از امنیت ملی کشورهایی است که از سوی ایران تهدید می‌‌شوند.

او همچنین افزود که «ایران هر گونه اقدامی برای برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی را جهت حمایت از حزب‌الله و حوثی‌ها به کار خواهد بست».

پمپئو در ادامه از سازمان ملل خواست تا تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده علیه ایران را تمدید کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین توضیح داد که جامعه بین‌المللی راهی که ایران در پیش‌ گرفته است را نمی‌پذیرد.

اثر انگشت ایران در حملات موشکی به سعودی

این در حالی است که نماینده بریتانیا در شورای امنیت با اشاره به این‌که موشک‌هایی که سعودی را هدف قرار داده حامل اثر انگشت ایران است، تاکید کرد که هدف قرار دادن تاسیسات نفتی سعودی اقدام علیه منابع انرژی جهان است و افزود« ایران باید فعالیت‌هایش که بی‌ثبات کننده منطقه است را متوقف کند».

نماینده بریتانیا همچنین افزود« ما به توافق هسته‌ای با ایران پایبندیم و نگران فعالیت‌های موشکی آن هستیم».

تهدید علیه جهان

از طرفی اتحادیه اروپا دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را تهدیدی علیه جهان دانست و از تهران خواست تا به تعهدات هسته‌ای‌اش پایبند بماند.

اتحادیه اروپا همچنین گفت « از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در انجام ماموریت نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کنیم» و افزود که «بازرسی نوع فعالیت‌های هسته‌ای در ایران باید ادامه یابد».

از سویی مارک بکستین نماینده بلژیک در شورای امنیت بر نگرانی‌اش از ادامه فعالیت‌های ایران در زمینه موشک‌های بالستیک تاکید کرد و گفت که فعالیت‌های ایران منطقه را بی‌ثبات می‌کند.

نگرانی اروپا

این در حالی است که نماینده آلمان در شورای امنیت از سوی کشورش درباره پایان قطعنامه تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ابراز نگرانی کرد و گفت:« شورای امنیت مسئول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است».

از طرفی نماینده چین در شورای امنیت ضمن مفید خواندن باقی گذاشتن توافق هسته‌ای با ایران از تهران خواست تا به همه تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند. او همچنین بر اقدام برای تقویت ثبات در خاورمیانه تاکید کرد.

تاجر سلاح برای سازمان‌های تروریستی

برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا یکشنبه گفت که ممنوعیت تسلیحاتی که سازمان ملل علیه ایران وضع کرده باید ادامه داشته باشد تا مانع از تبدیل شدن این کشور به تاجر تسلیحات مورد علاقه سازمان‌های تروریستی و سرکش جهان شود.

برایان هوک در گفتگو با آسوشیتدپرس تاکید کرد جهان باید تهدیدات انتقام‌جویانه ایران درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی را نادیده بگیرد.

تحریم‌های فعلی در ماه اکتبر به پایان می‌رسد و برایان هوک تهدیدات ایران را «یکی از روش‌های مافیا» توصیف کرد.

هوک افزود که اعمال تحریم‌‌های سازمان ملل بر واردات و صادرات اسلحه از سوی ایران باید ادامه یابد تا از امنیت منطقه خاورمیانه محافظت شود».

شایان ذکر است که سازمان ملل متحد در سایه تنش‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران در سال 2010 تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرد که به موجب آن خریداری اغلب سامانه‌های تسلیحاتی خارجی بزرگ ممنوع شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید