برایان هوک: گزینه نظامی برای بازدارندگی ایران همواره روی میز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برایان هوک نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران گفته است، «همان‌طوری که رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد، ایران نباید به سلاح اتمی دست یابد و گزینه نظامی در این مورد همیشه روی میز است.

هوک روز گذشته در راستای سفر خود به منطقه، در مصاحبه خود با باراک راوید، خبرنگار امور دیپلماتیک کانال 13 در اسرائیل، در پاسخ به پرسش وی که «آیا چنین است؟» تاکید کرد: «البته که این گزینه وجود دارد.»

نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در پاسخ به این‌ موضوع که شاید مقام‌های رژیم ایران چشم براه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هستند، گفت «این مسئله‌ای‌ست که حکومت ایران باید به آن پاسخ بگوید ولی مردم آمریکا و اسرائیل باید بدانند که رئیس‌جمهوری ، هرگز اجازه نخواهد داد آن‌ها به جنگ‌افزار هسته‌ای دست یابند.»

گفتنی است که سفر هوک به پادشاهی سعودی، بحرین، امارات و اسرائیل، در راستای تلاش‌های واشینگتن برای تمدید تحریم‌های بین‌المللی علیه خرید و فروش جنگ‌افزار با رژیم ایران صورت گرفته است.

شایان توجه است که این روزها جلوگیری از پایان تحریم‌های تسلیحاتی‌، در کانون تلاش‌های واشینگتن قرار گرفته که با دستیابی به «برجام» و بر پایه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل به‌مدت پنج سال جریان داشت و روز 27 مهر امسال به خواهد رسید.

این درحالی است که چین و روسیه که هر دو در شورای امنیت سازمان ملل از حق وتو برخوردار هستند، از قبل اعلام کرده‌ بودند که از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران حمایت نمی‌کنند.

نماینده چین در نشست روز سه‌شنبه 30 ژوئن شورای امنیت موضع پکن را تکرار و تاکید کرد که واشینگتن از نظر قانونی «نمی‌تواند تحریم‌های سازمان ملل را برگرداند.»

برایان هوک به کانال 13 تاکید کرد که آمریکا بجای بکار انداختن مکانیزم ماشه ترجیح می دهد تحریم ها علیه نظام ایران ، تمدید شوند.

دراین راستا هوک درمصاحبه خود با کانال 13 با تاکید بر این که آمریکا از مکانیسم‌های قانونی برخوردار است، عنوان نمود : «ما از گزینه‌های قانونی موجود برای تمدید تحریم‌ها استفاده می‌کنیم. می‌توانیم راه آسان را برویم یا اینکه راه سخت را پیش بگیریم. ما گزینه تمدید تحریم‌ها را برتری می‌دهیم. اگر بخش « الف» برنامه ما موفق شود لازم نیست سراغ طرح «ب» برویم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید