افغانستان؛ 28 درصد دختران قبل از سن 18 سالگی ازدواج می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت اقتصاد افغانستان چهارشنبه 1 ژوئیه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، 28 درصد دختران در این کشور قبل از سن 18 سالگی ازدواج می‌کنند.

در این اعلامیه آمده که مصطفی مستور وزیر اقتصاد افغانستان در مراسم آنلاین نشر گزارش وضعیت نفوس جهان سال 2020 تحت عنوان «برعلیه خواست من» که بیشتر متمرکز به خشونت عليه زنان، ازدواج قبل از وقت و ترجيح فاميل‌ها به داشتن پسر در سطح جهان می‌باشد گفت، برای کاهش آسیب‌پذیری زنان نیاز است به توانمندسازی اقتصادی آنها توجه بیشتر شود.

مستور اضافه کرد: «28 درصد دختران در افغانستان قبل از 18 سالگی و چهار درصد شان قبل از 15 سالگی ازدواج می‌کنند. پس برای کاهش آسیب‌پذیری این قشر مخصوصا در نقاط دور دست کشور، نیاز است تا به توانمند‌سازی اقتصادی، آموزش با کیفیت و راه‌اندازی برنامه‌های آگاهی‌دهی دختران و زنان توجه بیشتر شود».

وی ادامه داد: «والدین باسواد مخصوصا مادران تعلیم یافته می‌توانند نقش اساسی در کاهش ازدواج‌های قبل از وقت و جلوگیری از انواع خشونت بر علیه دختران داشته باشد. پس نیاز است تا در این بخش سرمایه‌گذاری بیشتر صورت گیرد».

وزیر اقتصاد افغانستان بخشی از مشکلات را مرتبط به سطح اقتصادی خانواده‌ها بخصوص در روستا‌ها دانسته و سطح پایین اشتغال خانم‌ها در این کشور را نیز جز از عوامل خشونت‌های خانوادگی علیه دختران و خانم‌ها عنوان کرد.

در اعلامیه وزارت اقتصاد افغانستان ذکر شده: «در حال حاضر تنها 25 درصد افراد شاغل را خانم‌ها تشکیل داده ولی 79 درصد (5.7 میلیون) کسانی را که در سن کار استند ولی هیچ شغل با درامدی ندارند را زنان تشکیل می‌دهند. این وضعیت می‌تواند در افزایش خشونت و نابرابری نقش اساسی داشته باشد».

گفتنی است که کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان اخیراً اعلام کرد با شیوع ویروس کرونا و ایجاد قرنطینه خشونت علیه زنان در این کشور افزایش یافته که بیکاری، فقر اقتصادی و ناامنی از دلایل عمده این خشونت‌ها به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید