وزارت بهداشت ایران: تست تشخیص کرونا فقط برای افراد بالای 60 سال است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بر اساس بخشنامه دوشنبه 29 ژوئن وزارت بهداشت ایران، تست کرونا صرفا در افراد بالای 60 سال و پر خطر و علامت دار انجام می‌شود.

وزارت بهداشت ایران با اجباری شدن ماسک و رکورد زنی مبتلایان در این کشور، انجام تست کرونا را به دلیل کمبود کیت‌های تشخیص کرونا در این کشور محدود کرده است.

Advertisement

این در حالی است که آزمایش کرونا در ایران تحت پوشش بیمه تکمیلی نیست و هزینه انجام آن از 250 هزار تومان شروع شده تا 800 هزار تومان متغیر است.

پیشتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران هم گفته بود: «در مواردی که ما تشخیص بدهیم لازم است یک نفر تست کرونا بدهد این آزمایش رایگان خواهد بود اما کسانی که خودشان علاقه دارند آزمایش کرونا بدهند طبق تعرفه باید هزینه آن را بپردازند.» گفته می‌شود تولید این کیت‌ها محدود است.»

وزارت بهداشت ایران کمبود کیت‌های تشخیص کرونا را دلیل این بخشنامه عنوان کرده است.

گفتنی است که در دوران شیوع کرونا در دنیا ایران ادعا کرده است که محموله هایی حاوی کیت‌های پیشرفته تشخیص تست کرونا به کشورهای ترکیه ، آلمان و ونزوئلا ارسال کرده است.

این در حالی است که دوشنبه 29ژوئن بر اساس بخشنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با توجه به «محدودیت دسترسی» به تجهیزات نمونه گیری و کیت‌های تشخیصی، دشواری روش نمونه برداری و خطر انتقال بیماری در حین نمونه برداری، در حال حاضر تعداد محدودی از موارد در لیست غربالگری اولیه آزمایشگاهی قرار دارد.

جالب توجه است که سخنگوی وزارت بهداشت اردیبهشت ماه گذشته از صادرات کیت‌های تشخیص کرونا ساخت ایران به ترکیه و آلمان خبر داده بود.

باشگاه خبرنگاران جوان نیز 16 اردیبهشت ماه از ارسال یک محموله کیت تشخیص ویروس کووید 19 شامل 40 هزار تست ساخته شرکت دانش بنیان پیشتاز طب زمان، از فرودگاه خمینی تهران به مقصد کشور آلمان خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم