دیدار طالبان با نماینده ایران: تهران با مهاجرین افغان رفتار اسلامی داشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر سه‌شنبه 30 ژوئن در توییتی نوشت، نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر در دیدار با محمد ابراهیم طاهریان نماینده ویژه ایران گفتند، دولت ایران باید با مهاجرین افغان «رفتار اسلامی» داشته باشد.

شاهین در ادامه نوشت، محمد ابراهیم طاهران نماینده ویژه ایران در سفری به دوحه قطر با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان دیدار کرد.

شاهین نوشت، ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی گروه طالبان در دیدار با محمد ابراهیم طاهریان در مورد مسایل مهاجرین افغان صحبت کرده گفت: «ایران با مهاجرین افغان رفتار اسلامی داشته باشد».

با وجود که گروه طالبان از روابط خوبی با دولت ایران برخوردار است و طالبان به تاریخ 3 مه 2020 نیز در واکنش به قتل 23 شهروند افغان در مرز ایران اظهار امیدواری کرد که تهران با شهروندان افغان براساس «ترحم، اخوت اسلامی و اصول همسایگی» برخورد کند.

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای نوشته بود: «از مقامات جمهوری اسلامی ایران امیدواریم که با هم‌وطنان ما براساس ترحم، اخوت اسلامی و اصول همسایگی برخورد نمایند».

هرچند هیأت طالبان تاکنون چندین بار از ایران دیدار کرده است که آخرین دیدار نمایندگان طالبان سال گذشته بود که در تهران رفتند با مقام‌های ایرانی صحبت کردند، اما صدیق صدیقی سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان از این کار دولت ایران انتقاد کرد گفته بود: « میزبانی از چنین گروهی خلاف تمام اصول و روابط میان کشورهاست».

صدیق صدیقی در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته بود: «اصول و حقوق همسایگی می‌طلبد تا کشورهای همسایه تنها از تلاش‌های دولت مشروع افغانستان پشتیبانی کنند. انتظار ما از کشورهای همسایه این نیست که از یک گروه هراس‌افگن که هنوزهم دست‌هایشان به خون افغان‌های بی‌گناه سرخ است و به ویرانی افغانستان می‌اندیشند، میزبانی کنند».

صدیقی اضافه کرد: «به باور ما، میزبانی از چنین گروهی خلاف تمام اصول و روابط میان کشورهاست، به ویژه برای حکومت افغانستان که همیشه خواهان روابط حسنه و نیک با همسایه‌های خود می‌باشد».

دولت ایران به طالبان کمک مالی و نظامی می‌کند

شایان ذکر است که آمریکا و برخی از مقام‌های افغان در گذشته گفته بودند که دولت ایران به طالبان کمک‌های مالی و تجهیزات نظامی می‌کند.

عبدالوهاب وردک فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان به تاریخ 8 ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفته بود، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد.

وردک اضافه کرد، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ‌های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است، سلاح‌های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می‌گیرند.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا 7 ژانویه 2020 در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است. پمپئو تاکید کرد، دولت ایران با گروه طالبان به شمول شبکه حقانی و ملا دادالله رابطه دارد. اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید