آزادی 14 پیکارجوی حزب‌الله وابسته به ایران در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز دوشنبه 29 ژوئن 2020 از آزادی 14 پیکارجوی حزب الله وابسته به ایران در عراق خبر داد.

این عناصر شبه‌نظامی پیکارجوی وابسته به ایران هفته گذشته و در پی حمله موشکی به منافع آمریکا در عراق از سوی ارتش این کشور بازداشت شده بودند.

جعفر الحسینی سخنگوی گردان‌های حزب الله گفت که این 14 پیکارجوی در پی «عدم فراهم بودن شواهد لازم» علیه‌شان، آزاد شده‌اند.

سخنگوی گردان‌های حزب الله گفت که آزادی این 14 عنصر شبه‌نظامی نشان از جعلی بودن اتهام‌های مطرح شده علیه آنها دارد. او گفت در این راستا شکایتی را علیه مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به دستگاه قضایی تقدیم خواهیم کرد.

منابع دولتی دوشنبه به نقل از مسئولینی در دولت عراق گفته‌اند که تعدادی از افراد گروهی مسلح مورد حمایت ایران پس از آن‌که پنج‌شنبه گذشته طی عملیات تفتیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند با ضمانت مالی آزاد شده‌اند.

هر چند سه منبع دولتی عراقی که خواستند نامشان فاش نشود تعداد آزاد شدگان از میان 14 نفری که توسط ارتش بازداشت شده‌اند را اعلام نکردند.

یک منبع شبه‌نظامی اما به رویترز گفت که همه پیکارجویان بازداشت شده، آزاد شده‌اند و قاضی به دلایلی مبنی بر دستیابی آنها به موشک‌ها و راکت‌اندازها دست نیافته است. این منبع همچنین از ارائه جزئیات بیشتری در این زمینه خودداری کرد.

ارتش عراق روز جمعه اعلام کرد که نیروهایش پایگاهی را در جنوب بغداد که از سوی گروهی شبه‌نظامی به کار می‌رفته و مظنون به پرتاب راکت‌هایی به سفارتخانه‌های خارجی در منطقه سبز شدیدا حفاظت شده در بغداد و فرودگاه بین‌المللی بغداد است را تفتیش کردند.

بنا به گفته مسئولان عراقی نیروهای ارتش عراق بامداد جمعه و در پی حملات راکتی اخیر به منافع آمریکا در این کشور 14 تن از عناصر یک گروه شبه‌نظامی وابسته به ایران را بازداشت کردند.

اقدام ارتش عراق در بازداشت شبه‌نظامیان حزب الله پس از حملات موشکی هفته‌های اخیر به نزدیکی سفارت آمریکا و مواضع نظامی آمریکایی‌ها در بغداد صورت می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید