شورای امنیت امروز درباره موضوع «سد النهضه» تشکیل جلسه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز دوشنبه 29 ژوئن 2020 درباره مذاکرات میان کشورهای مصر، سودان و اتیوپی درباره «سد النهضه» تشکیل جلسه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری‌ها جمهوری عربی مصر با پیشدستی قبل از انعقاد این جلسه مقرر سلسله تماس‌ها و رایزنی‌هایی را در سطوح بلند پایه با کشورهای عضو شورای امنیت انجام داد.

Advertisement

مصر در این راستا هماهنگی‌هایی را با فرانسه که طی ماه ژوئن ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد و همچنین ایالات متحده آمریکا که میزبانی تعدادی از دوره‌های رایزنی‌های سه‌جانبه میان مصر، اتیوپی و سودان را بر عهده داشته است، انجام داد.

پیش از انعقاد جلسه امروز شورای امنیت درباره «سد النهضه»، اتحادیه آفریقا جمعه گذشته اجلاس کوچک سران را برگزار کرد که منجر به تعهد اتیوپی به عدم اقدام یک‌جانبه برای آبگیری سد پیش از حل بحران شده و بنا بر آن مقرر شد تا طی دو هفته برای این منظور چارچوب زمانی الزام‌آوری تعیین شود.

جلسه مقرر شورای امنیت درباره «سد النهضه» امروز در حالی برگزار خواهد شد که اخیرا با میانجی‌گری اتحادیه آفریقا گشایش و پیشرفتی در مذاکرات میان سه کشور مصر، سودان و اتیوپی حاصل شده است.

شایان ذکر است پروژه احداث «سد النهضه» در اتیوپی با عنوان بزرگترین سد در قاره آفریقا طرح‌ریزی و تعریف شده است.

احداث این سد بزرگ در چارچوب طرح اتیوپی برای تبدیل شدن این کشور به منبع برق قاره آفریقا از طریق تولید 6 هزار مگاوات برق، انجام می‌شود.

همچنین در صورت آبگیری دریاچه این سد به عنوان مخزن آب در مساحتی بالغ بر 1600 کیلومتر مربع امتداد خواهد یافت.

آبگیری این سد به دوره‌ای از 5 تا 15 سال زمان نیاز دارد و قادر است 74 میلیارد متر مکعب آب را در خود ذخیره کند که این میزان معادل مجموع سهم مصر و سودان از آب رود نیل است که در صورت عملی شدن مصر و سودان را سالانه از دسترسی به 15 میلیارد متر مکعب آب محروم خواهد کرد.

مصر خواهان آبگیری سد در دوره‌ای ما بین 7 الی 10 ساله است اما اتیوپی می‌خواهد سد را طی مدت 4 سال آبگیری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم