سخنگوی الکاظمی: عمليات بازداشت اعضای حزب‌الله عراق توسط دولت طراحی و اجرا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سخنگوی مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، روز یکشنبه 28 ژوئن 2020 گفت، روند عملیات ضد تروریستی معروف به «الدوره» که در آن تعدادی از فرماندهان شبه‌نظامی حزب الله عراق وابسته به ایران در آن بازداشت شدند، روندی پیشگیرانه بود که با هدف حفظ اعتبار و هیبت دولت عراق انجام شد.

او افزود: «این عملیات کاملا عراقی است و با برنامه‌ریزی و نظارت کامل دولت اجرا شد. هر اظهار نظری غیر از این باشد، دروغی بی‌اساس است».

پیشتر سرتیپ یحیی رسول سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، گفت، نظر مصطفی الکاظمی قرار دادن همه سلاح‌ها در کنترل دولت و خلع سلاح همه گروه‌های شبه‌نظامی فراقانونى در این کشور است.

سرتیپ یحیی رسول، در تماس با کانال‌های العربیه و الحدث گفت، نیروهای عراقی اعضای «حزب الله عراق» را دستگیر کردند و به مقامات قضایی تحویل دادند. او تأکید کرد که هیچکدام از آنها هنوز آزاد نشده است.

یحیی رسول با تاکید بر اینکه دیدگاه فرمانده کل قوا، محصور کردن سلاح به دست دولت است، گفت: «نیروهای امنیتی در تلاشند تا هیبت دولت را حفظ و طبق قانون اساسی کشور عمل کنند».

او افزود، نیروهای امنیتی به طور جدی و طبق قانون با خودروهای افراد مسلح كه سحرگاه جمعه در بغداد در اطراف مقرهای حکومتی در منطقه سبز ظاهر شدند، برخورد کردند.

یحیی رسول گفت: «عملیات «الدوره» به عنوان یک هدف پیشگیرانه برای حفظ اعتبار و هیبت دولت عراق بود و این عملیات با برنامه‌ریزی کامل دولت اجرا شد. هر سخن دیگری غیر از این صحیح نیست».

از سوى دیگر سخنگوی امنیتی حزب‌الله عراق یکی از جناح‌های شبه نظامی کاملاً وابسته به رژیم ایران، روز گذشته ضمن حمله لفظی به مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، او را «دست‌نشانده آمریکا» و «خیانتکار» توصیف کرد.

او نخست وزیر عراق را به مجازات تهدید کرد و گفت: «شما را زیر نظر داریم ».

بیشترین بازدید موضوعات مهم