تظاهرات افغان‌ها علیه دولت ایران در لندن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ده‌ها نفر از افغان‌های مقیم بریتانیا یک‌شنبه 28 ژوئن در برابر سفارت ایران در شهر لندن علیه برخوردهای دولت ایران با مهاجرین افغان تظاهرات کردند و خواهان عدالت در این زمینه شدند.

به گزارش سایت خبری «پیک ایران»، معترضان شعارهای ضد دولت ایران سر می‌دادند و خواهان رسیدگی به بدرفتاری با مهاجرین افغان در ایران شدند.

هم‌چنان، شماری از معترضان ایرانی از گروه موسوم به «صدای سبز ایران» نیز در کنار معترضان افغان حضور داشتند و علیه اعدام‌های سیاسی در ایران شعار دادند.

این معترضان ایرانی آهنگ «ای ایران» را پخش کردند و تصاویر ایرانی‌های اعدام‌ شده در ایران و پرچم «شیر و خورشید» را با خود حمل می‌کردند.

گفتنی است که صدها تن از افغان‌های مقیم اروپا دو هفته پیش نیز در اعتراض به بدرفتاری دولت ایران با مهاجرین افغان در مقابل سفارت ایران در شهر لندن تظاهرات کرده بودند و شعارهای «کشتار افغان‌ها را متوقف کنید، جان افغان‌ها مهم است و ما عدالت می‌خواهیم» را سر دادند.

شایان ذکر است که یک‌ونیم ماه پیش حادثه غرق شدن مهاجرین در منطقه «دهنه ذوالفقار» نقطه صفری ایران – افغانستان رخ داد که شماری از مهاجرین افغان نجات یافته از این حادثه مدعی شدند که مرزبانان ایرانی آنها را پس از شکنجه به رودخانه هریرود انداختند، اما مقام‌های ایرانی همواره این ادعا را رد و گفته اند که مرزبانان ایرانی هیچ دخالتی به این رویداد نداشته اند.

پس از گذشت یک ماه از حادثه غرق شدن مهاجرین افغان، موتر(خودرو) حامل مهاجرین افغان در شهر یزد ایران آتش گرفت که مقام‌های ایرانی تایید کردند که در این حادثه سه نفر بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند. برخی از مهاجرین افغان که از این حادثه نجات یافتند گفتند که موتر حامل‌اش بر اثر «تیراندازی نیروهای انتظامی ایران» آتش گرفت و وزارت امور خارجه افغانستان نیز این خبر را تایید کرد.

در همین حال، سفارت افغانستان در تهران اعلام کرد که مقام‌های ایرانی مسئولیت تیراندازی به موتر حامل مهاجرین افغان در شهر یزد را پذیرفتند.

از سوی دیگر، هیأت افغانستان یک‌شنبه 21 ژوئن 2020 به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور در سفری دو روزه وارد تهران شد با مقام‌های ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد مسایل مختلف دو کشور از جمله «حوادث ناگوار اخیر» علیه مهاجرین افغان صحبت کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان دوشنبه 22 ژوئن اعلام کرد، هیأت کابل در سفری دو روز به تهران با مقام‌های ایرانی در مورد مسایل مختلف دو کشور صحبت کردند و در زمینه‌های مصونیت اتباع افغان پی‌گیری جدی حوادث اخیر مرتبط به جان‌باختن افغان در ایران و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم