انتقاد کاربران از ریحانه خواندن زنان و نادیده گرفتن حقوق و خشونت‌ها علیه آنها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ریحانه خواندن زنان توسط معاون بانوان وزارت ورزش ایران، به منظور ممنوعیت فعالیت آن‌ها در رشته‌های ورزشی پاورلیفتینگف، بوکس و ورزش زورخانه‌ای با انتقادات گسترده کاربران فضای مجازی روبرو شد.

مهین فرهادی‌زاد، روز گذشته با استناد به یک روایت مذهبی زن را ریحانه خواند و درباره فعالیت زنان در رشته‌های پاورلیفتینگف، بوکس و ورزش زورخانه‌ای تاکید کرد که نمی‌توان اجازه فعالیت زنان در این رشته‌ها را داد به این علت که کل سیستم بدنی و فیزیولوژی زن را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

انتقادات به این اظهارنظر توسط کاربران فضای مجازی تا آنجا پیش رفت که هشتگ «ریحانه» در توئیتر ترند شد.

کاربران با یادآوری تبعیض شدید علیه زن ایرانی و محرومیت او از بسیاری حقوق خود، رفتار خشونت‌آمیز انجام شده در قتل‌های ناموسی طی هفته‌های اخیر را یادآور شدند. این کاربران، ریحانه خواندن زن و نگرانی از تاثیر ورزش بر سیستم بدنی او را با بسترهای قانونی مهیا برای ایجاد خشونت علیه زنان، مقایسه کردند.

View this post on Instagram

. هرچه بیشتر و پیشتر می رویم، عمیقا به این نتیجه می رسم آنچه در امروز کشور ما جاری است نه یک عقیده و دین بلکه یک عفونت است، یک عفونت مغزی حاد. در نظر بگیرید که یک مسئول ورزش زنان در کشور می گوید زن در مبادی دینی ما «ریحانه» است و نباید ورزش کند تا ماهیچه و عضله داشته باشد. با خودم می گویم آخر کدام مبادی دینی؟ چرا این ذهن های معیوب دست بر نمی دارند از این تصورات و نمی فهمند «زن سبزیجات نیست» چرا نمی فهمند زن «نمی ترشد و برای ترشی نیست»، «نمی گندد و یا برای عطرآگین کردن خانه نیست»، «دسته گل» نیست، «یاس کبود» نیست «پسته خندان» نیست. زن زمین کشاورزی نیست، زهدان، تخمدان، گلبرگ، کاسبرگ، پرچم نیست آخر همین علف پنداری زنان است که یاس را با داس می چینند به این دلیل که مطابق خواسته مردش رفتار نکرد و «سبزه مزبله» شده. این آخری از همه تصورات درباره زن زشت تر است، یعنی می گوید زن اگر مطابق روایت های آقایان از زن نباشد مثل سبزی روی زباله است. آخر این چه بلا و چه تناقضی است که دینی در مبادی دینی اش یک دنیا فرهنگ لغت عطاری برای زنان دارد اما زن پیامبرش را اُم المفسدین می خواند! و دقیقا همان لحظه می خواهد زنان دیگر را به راه راست هدایت کند؟ خاک برسر شما و مبادی دینی خواندنتان کنند.. #جولان_فرهادی_بابادی #روزنامه_نگاری_انتقادی #باهم_نویسی #زندگی #زنانه #زن #ریحانه #خشونت_علیه_زنان #قتل_ناموسی #ریحانه_عامری #رومینا #رومینااشرفی #داس #خودکشی #زن_کشی #ورزشی_زنانه #قهرمان #پاورلیفتینگ #ناموس #فقر #سکسیسم #عاشقانه

A post shared by Jolan Farhadi Babadi (@farhadi.jolan) on

یک کاربر در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت «زن سبزیجات نیست». او با بیان اینکه چرا این ذهن‌های معیوب دست برنمی‌دارند از این تصورات و نمی‌فهمند «زن سبزیجات نیست»، اظهار کرد: «آنچه در امروز کشور ما جاری است نه یک عقیده و دین بلکه یک عفونت است، یک عفونت مغزی حاد».

یک کاربر دیگر در توئیتر نوشت: «فرمودندی: چون در آموزه‌های دینی از زن به عنوان ریحانه یاد شده، اجازه نمیدیم ورزش پاورلیفتینگ و بدنسازی و...انجام بدن. حجیم شدن بدن زن مغایر ریحانه بودنشه! از اون طرف اجازه میدیم چون ریحانه است سرش لب کارون بیخ تا بیخ ببرن! بعله!»

یک کاربر دیگر با انتشار تصویری از دو زن کارگر بیان کرد: «زنان کارگر و سرپرست خانواده ریحانه هستند؟»

فرد دیگری در یک اظهارنظر گفت: «آره، ما ریحانه‌ایم که توی خیابون با مشت و لگد سوار ون میکنیدمون، ریحانه‌ایم که رومون اسید میپاشید، با لگد از روی جعبه برق پرتمون میکنید پایین، به شکلات و کالای مصرفی تشبیهمون میکنید، همه حقوق انسانیمون رو ازمون میگیرید، که ولی قهری با داس و تبر سلاخیمون میکنه و...»

یک کاربر نیز نوشت: «تا زمانی که زن ریحانه باشد چیدنش راحت است. اما اگر رشد کرد و درخت شد برای چیدنش تبر لازم است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم