علم‌الهدی: نظام بانکی ایران فاسد و دزدپرور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

احمد علم‌الهدی ریشه همه دزدی‌ و فسادها را در ایران، خرابی نظام بانکی می‌داند او این ساختار را فاسد، فاسد پرور، فسادساز و دزدپرور نامید.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی سید احمد علم‌الهدی» او روز شنبه 27 ژوئن 2020 در یادداشتی که با عنوان پیام جمعه منتشر شد گفت: «نظام بانکی ما، نظامی است که در آن دزد پرورش پیدا می‌کند، ریشه همه دزدی‌ها و فسادها به خرابی نظام بانکی برمی‌گردد، این ساختار فاسد است، ساختارهای دستگاه‌های نظارتی مختلف نیز نظام درستی ندارد.»

Advertisement

امام جمعه مشهد افزود: «این ساختارها باید درست شود، فردی که با چند هزار میلیارد تومان رشوه یا اختلاس به ‌عنوان دزد کلان مورد تعقیب قرار گرفته است، روز اول که این کاره نبود، این دزدی‌ها را جز در این ساختارهای فاسد و فسادساز یاد گرفته؟ این ساختارها باید اصلاح شود وگرنه تنها تعقیب و حرکت‌های اجرایی مؤثر نیست، البته از حرکت‌های مبارزه با ظلم و فساد تقدیر می‌کنیم.»

گفتنی است، ایران جزء معدود کشورهای مدعی نظام بانکداری کاملاً اسلامی است و نظام‌های بانکداری متعارف جهان، در بازار آن جایگاهی ندارند. اما این موضوع نتوانسته بانکداری ایران را در سطح جهانی مطرح سازد. اغلب دیده می‌شود که پیشگامان بانکداری اسلامی، بانک‌های غیر ایرانی و حتی بانک‌های غیر اسلامی هستند.

برخی کارشناسان در ایران باور دارند که فساد موجود در نظام بانکی ایران یکی از راه‌های اصلی تبدیل شدن سرمایه داران ایرانی به مفسدان اقتصادی است و این فساد، از انحراف سراسری موجود در نظام بانکی ایران نشات می‌گیرد و عدم نظارت دستگاه‌های ذی‌ربط در حسن اجرای قوانین نیز یکی از دلایل فساد در این سیستم است. همچنین عدم هماهنگی بین قانون بانکداری بدون ربا و قوانین پولی و بانکی نیز می‌تواند از دلایل اصلی فساد در سیستم بانکی کشور ایران باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم