دستگیرشدگان بغداد برای حمله به سفارت‌های خارجی برنامه‌ریزی می‌کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دولت عراق روز جمعه 26 ژوئن 2020 اعلام کرد در بازداشت‌های پنج‌شنبه شب 25 ژوئن که منجر به بازداشت 14 نفر از در مقر شبه‌نظامیان حزب‌الله شد، به دلیل برنامه‌ریزی این افراد برای موشک‌پرانی به سمت منطقه سبز و سفارت‌ کشورهای‌ خارجی در بغداد انجام شد. از این 14 نفر چندین سکوی پرتاب موشک هم کشف و ضبط شد.

فرماندهی مشترک عملیات نیروهای مسلح عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور یک برنامه برای حمله به تاسیسات دولتی را رصد کرده و در همین راستا 14 نفر را در مقر گروه شبه‌نظامی حزب‌الله عراق دستگیر و تعدادی سکوی پرتاب موشک کشف و ضبط کرد.

Advertisement

داده‌های اطلاعاتی دقیقی درباره افرادی که پیش از این هم بارها اقدام به موشک‌پراکنی به سمت منطقه سبز و فرودگاه‌ بین‌المللی بغداد اقدام کرده بودند، به دست آمده و نهادهای اطلاعاتی عراق متوجه برنامه‌ریزی مجدد این افراد برای حمله به تاسیسات دولتی درون منطقه سبز شدند.

نهادهای امنیتی عراق از محل تجمع این افراد باخبر شده و پس از صدور دستور قضایی براساس قانون مبارزه با تروریسم، اقدام به ورود به این مکان کرده و 14 پیکارجوی حزب‌الله را در آنجا دستگیر کردند.

یک گروه‌ حقیقت‌یاب به ریاست وزیر کشور و با حضور نهادهای امنیتی تشکل شده متهمان را تحویل نهادهای ذی‌ربط داده تا در دوران بازجویی و محاکمه از سوی دادگاه‌های عراق از آنها مراقبت و نگهداری کند.

پیش از این فرانس‌پرس گزارش کرد که نهادهای امنیتی اطلاعاتی عراق شامگاه پنج‌شنبه 25 ژوئن 2020 به یکی از مقرهای کتائب‌ حزب‌الله عراق در بغداد یورش برده و پس از بازداشت تعدادی از پیکارجویان این حزب، تعداد موشک آماده شلیک در آن مکان پیدا کرد.

پس از این عملیات نیروهای امنیتی عراق، سخنگوی حزب‌الله به شدت از مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور انتقاد و او را «دست‌نشانده آمریکا» خواند و به انتقام تهدید کرد. حزب‌الله عراق پس از آن اقدام به محاصره برخی مناطق بغداد از جمله منطقه سبز که نهادهای حکومتی و سفارت‌های کشورهای مختلف در آن قرار دارند و همچنین محل سکونت مسئولان عالیرتبه عراق کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم