خط و نشان قوه‌قضائیه ایران برای مقابله با دور تازه اعتراض‌های مردمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ظواهر امر حاکی از آن است که قوه‌قضائیه ایران خود را آماده برگزاری اعتراضات گسترده‌تر اصناف و تبدیل آن به اعتراضات سراسری می‌بیند تا جائی که ابراهیم رئیسی رئیس قوه‌قضاییه هفته گذشته با حضور در یکی از برنامه‌های صداوسیمای ایران گفت: «اغتشاش، غیر اعتراض است و ممکن است کسی اعتراض صنفی کند، این اعتراض نباید مورد تعقیب قرار بگیرد و تشخیص جرم سیاسی و امنیتی هم با قاضی است».

به گفته تحلیل‌گران مسائل ایران، هراس نظام از شکل‌گیری تظاهرات سراسری و آغاز دور تازه‌ای از اعتراضات آنقدر جدی است که تدابیر سردمداران نظام برای مقابله و سرکوب اعتراضات آیندهٔ مردم از هم‌اکنون آغاز شده ‌است.

این تحلیل‌گران خاطرنشان می‌کنند که «اغتشاش» یکی از عناوین و «اتهامات» به کار برده شده برای همه معترضان از جمله در آبان 98 و افرادی است که در تجمع و اعتصابات صنفی بازداشت شده‌اند.

از جمله بازداشت و محکومیت 42 کارگر شرکت پیمانکاری «آذرآب» که در راهپیمایی اعتراضی سال گذشته به خاطر دریافت نکردن دستمزد خود شرکت داشتند.

این کارگران با اتهام «اخلال در نظم عمومی» و «اغتشاش» محاکمه و به زندان، شلاق و بیگاری محکوم شدند. هرچند فعالان کارگری در شرکت آذرآب صدور این حکم را تأیید و نسبت به خشم کارگران هشدار داده‌اند اما مقامات قضایی، صدور چنین حکمی را تکذیب کردند.

تکذیب دیگر قوه‌قضایه دربارهٔ تأیید حکم اعدام سه جوان در دیوان عالی کشور است که به دلیل شرکت در اعتراضات آبان ۹۸ دستگیر شده و در زندان بسر می‌برند.

به گفته تحلیل‌گران مسائل داخلی ایران، به نظر می‌رسد این «اغتشاش» در خود قوه قضائیه که خبرهای مربوط به احکام دادگاه‌ها را تکذیب می‌کند نیز به دلیل هراس نظام از برانگیخته‌شدن احساسات مردم و بروز اعتراضات سراسری علیه تکرار شرایطی است که چهار دهه است «جان مردم را به لب» رسانده ‌است.

قابل توجه اینکه در هفته‌های گذشته چند فعال مدنی، دانشجویی و روزنامه‌نگار بازداشت یا احضار شده و چند تن از آنان که پیشتر به زندان محکوم شده بودند، برای اجرای حکم فراخوانده و راهی زندان شده‌اند.

با اینهمه، از نگاه تحلیل گران مزبور، بروز شورش و اعتراضات سراسری در کشور با توجه به وضعیت وخیم اقتصادی، پیشتر نیز بارها از سوی اقتصاددانان هشدار داده شده بود؛ ولی از آنجا که جدا از ساختارهای معیوب سیاسی و اقتصادی، هیچ توان و اراده‌ای برای بهبود و ساماندهی اقتصاد کشور وجود ندارد، به نظر می‌رسد شمارش معکوس برای دور تازهٔ اعتراضات سراسری در ایران آغاز شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید