.
.
.

یک ایرانی ساکن نروژ به جرم جاسوسی برای ایران در دانمارک مقصر شناخته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک شهروند نروژی در دادگاه دانمارک به جرم جاسوسی برای یک سرویس اطلاعاتی ایران و همدستی در طرح مشکوک برای قتل یک چهره مخالف عرب ایرانی در دانمارک، به هفت سال زندان محکوم شد.

بر اساس گزارش رویترز، جمعه 26 ژوئن 2020، یک ایرانی به نام محمد داوودزاده لولوئی، 40 ساله، ساکن نروژ در اکتبر سال 2018 پس از انجام عملیاتی توسط پلیس که در آن دانمارک موقتاً مرزهای بین المللی خود را بست، دستگیر شد.

دادگاه با صدور بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد که اواخر روزهای سپتامبر همان سال، لولوئی از خانه یك تبعیدی و مخالف حکومت ایران در دانمارك و همچنین خیابان‌ها و جاده‌های اطراف آن خانه عکس گرفت و آنجا را رصد کرد.

در ادامه بیانیه آمده است: «دادگاه دریافت که این اطلاعات جمع‌آوری شده و به شخصی که برای یک سرویس اطلاعاتی ایران کار می کند، منتقل شده است و برای استفاده از برنامه‌های سرویس اطلاعاتی برای کشتن این تبعیدی استفاده شده است».

سورن هاربو دادستان عمومی به رویترز گفت: «لولوئی به هفت سال زندان و اخراج دائم از دانمارك محكوم و پس از تحمل مجازات خود از ورود به دانمارک محروم خواهد شد».

او افزود: «این یک پرونده تاریخی است و این یک پیام قدرتمند برای سرویس‌های اطلاعاتی (خارجی) است: آنها باید درگیری‌های خود را بین خودشان انجام دهند و از درگیر کردن ما دست بردارند».

به گفته هاربو، لولوئی که تمام اتهامات را رد کرده، بلافاصله علیه این حکم درخواست تجدیدنظر داد.

فرد کشته شده که در این بیانیه نامی از او به میان نیامده، رهبر یک گروه مقاومت عربی ایرانی است که به جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز (ASMLA) معروف است.

به طور جداگانه، پلیس دانمارک سه عضو ASMLA از جمله رهبر این گروه را به جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی سعودی و تأمین بودجه و حمایت از تروریسم در ایران متهم کرده است.

گفتنی است، محمد داوودزاده لولوئی، 21 اکتبر به درخواست دولت دانمارک به هنگام بازگشت از ایران در فرودگاه یوتوبری سوئد دستگیر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم