.
.
.

خبر خوب ساخته شدن دو واکسن ضدکرونا پس از سخنانی مأیوس‌کننده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی گفته مأیوس‌کننده مدیر سازمان جهانی بهداشت در این خصوص که واکسن کرونا چه بسا تا یک سال دیگر ساخته نشود، خانم سمیه سوامیناثان، یکی از محققان ارشد این سازمان جمعه 26 ژوئن، تأکید کرد که شرکت استرازینیکا، واکسن پیشگیری از بیماری کووید 19 ناشی از ویروس کرونا را ساخته که به احتمال زیاد، جدیدترین واکسن در جهان است که به مرحله پیشرفته‌ای از تولید رسیده ‌است.

او افزود که واکسن تولید شده توسط شرکت مودرنا نیز در آستانه تولید انبوه قرار گرفته که چندان تفاوتی با واکسن تولیدشده از سوی شرکت استرازینیکا ندارد و این دو واکسن از میان 200 واکسن پیشنهادی هستند که 15 واکسن از این تعداد، درمرحله آزمایش‌های بالینی می‌باشند.

به گفته این محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت، گفت‌وگوهایی با تعدادی از تولیدکنندگان چینی واکسن از جمله شرکت سینوفاک درمورد واکسن‌های احتمالی، درحال اجرا است.

خانم سوامیناثان در یک گفته مطبوعاتی، خواستار پرداختن به موضوع همکاری در ساخت واکسن کووید 19 به شکلی مشابه تجربه (سولیداریتی) شد که از سوی سازمان جهانی بهداشت در مورد داروها در حال اجرا است.

میلیاردها دلار

سازمان جهانی بهداشت، ساعاتی پیش اعلام کرد که ساخت واکسن و درمان برای کرونا نیاز به 30 میلیارد دلار بودجه دارد و ابتکارعمل جهانی در راستای تسریع تولید واکسن و تست‌های تشخیص و درمان‌ها نیز نیازمند مبالغی بیش از 30 میلیارد دلار ظرف سال آینده است.

سازمان جهانی بهداشت که جزئیات پروژه سرعت بخشی موسوم به «ای سی تی» در راستای کانونی کردن منابع جهانی برای غلبه بر کرونا را ارائه داده، عنوان کرد، «برنامه‌های پر هزینه ارائه شده درحال حاضر، نیازمند منابع مالی به ارزش 31.3 میلیارد دلار برای تولید تست تشخیص، درمان و تولید واکسن است و تا این لحظه، مبالغ تضمین شده حدود 3.4 میارد دلار از اصل مبلغ مزبور می‌باشد».

تدروس ادهانوم مدیر سازمان جهانی بهداشت، پیشتر گفته است که واکسن کرونا احتمالاً تا یک سال دیگر ساخته خواهد شد. این سخن با تخمین‌های پیشین تفاوت دارد که از ساخته شدن واکسن در اواخر تابستان یا حداکثر در آغاز سال نو میلادی، خبر داده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم