پومپئو: همه می‌دانند که تحریم تسلیحاتی علیه ایران باید ادامه یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، روز چهارشنبه 24 ژوئن گفت، واشنگتن در تلاش است تا قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران که در ماه اكتبر به پایان می رسد را تمدید كند.

پومپئو طی یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد، هدف ایران از دسترسی به اسلحه تأمین شبه نظامیان تروریستی است .

او گفت:«این پیشنهاد كه آمریکا برای تأمین مالی تروریسم به ایران پول دهد، كاملاً مسخره است».

پمپیئو با بیان اینکه واشنگتن آماده گفت‌وگو با تهران در زمان مناسب است ، گفت: «ایالات متحده امیدوار است که همه دنیا لزوم تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران را درک کند».

او ادامه داد: «من فکر می‌کنم در مورد چگونگی تمدید آن بحث هایی صورت گرفته است».

ایران کشوری سرکش است

پمپیئو گفت: «ایران کشوری سرکش است و از همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی خودداری می کند و مانع انجام کار بازرسان و بازدید آنها از تاسیسات هسته‌ای می شود».

او تصریح کرد: «کارشکنی در کار بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی سؤالات جدی در مورد تلاش‌های ایران و آنچه را که سعی در پنهان کردن آن دارد ، مطرح می کند».

وزیر خارجه آمریکا از ایران خواست مانند یک کشور طبیعی عمل کند.

پومپئو اعلام کرد ایالات متحده پنج ایران را به لیست سیاه تحریم اضافه کرد. این پنج نفر ناخدای کشتی‌هایی بودند که اخیرا در انتقال نفت به کشور ونزوئلا نقش ایفا کردند.

وزیر خارجه آمریکا گفت، ملت ونزوئلا برای آزادی مبارزه می‌کند و ایالات متحده به کمک‌های خود به رهبر مخالفان خوان گوایدو ادامه خواهد داد.
در مورد بحران لبنان ، وزیر امور خارجه آمریكا گفت: واشنگتن آماده است تا با دولتی در لبنان رابطه برقرار کند كه اصلاحات واقعی را انجام دهد».
او افزود: «تحول اساسی كه دولت لبنان می تواند اتخاذ كند ، دوری از حزب الله است».

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد:«ایالات متحده آمادگی دارد تا صورت اجرای اصلاحات واقعی از دولت لبنان پشتیبانی کند به گونه‌ای که این دولت در دست گروه مسلح حزب الله « گروگان» نباشد».

پمپئو گفت، اگر دولت لبنان تمایلی برای اتخاذ چنین تدابیری از خود نشان دهد ، ایالات متحده و جهان به طور کلی به احیای اقتصاد این کشور کمک خواهند کرد.

وزیر خارجه امریکا در باره لیبی نیز گفت، ایالات متحده با ارسال اسلحه برای احزاب متخاصم در لیبی، مخالف است و ترک‌ها و روس‌ها باید ارسال اسلحه به لیبی را متوقف کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم