حکومت افغانستان: کشتار مردم ما هیچ توجیه مذهبی و سیاسی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در این روزها و در آستانه آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح، حملات طالبان علیه نیروهای امنیتی افغان افزایش یافته است، اما عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان اعلام کرده که کشتار افغان‌ها هیچ توجیه مذهبی و سیاسی ندارد.

عبدالله عبدالله در «ویدئو کنفرانس» که به میزبانی انستیتوت صلح آمریکا تحت نام «چالش‌ها و فرصت‌های مذاکره با طالبان» برگزار شده بود گفت، فرصت پیش آمده برای برقراری صلح در افغانستان یک فرصت بی‌نظیر و تاریخی است و دو طرف باید موانع و چالش‌ها را از پیش‌رو بردارند و به مذاکرات مستقیم روی آورند.

عبدالله اضافه کرد، با توجه به متغیرهای مختلف داخلی، منطقه‌ای و جهانی، همه طرف‌ها اجماع دارند که بحران فعلی راه‌حل نظامی ندارد و پایان درگیری و کشتار نیازمند یک توافق سیاسی جامع و پایدار می‌باشد.

براساس اعلامیه‌ای دفتر مطبوعاتی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، عبدالله عبدالله تاکید کرد: «با صراحت می‌گویم که کشتار مردم افغانستان به‌ویژه زنان، جوانان و کودکان در میدان جنگ، روستاها، شهرها، مساجد و حتا شفاخانه‌‌ها، هیچ توجیه مذهبی و سیاسی ندارد».

وی علاوه کرد، اکنون تلاش‌ها برای رهایی زندانیان، آماده‌سازی هیأت مذاکره‌کننده، به حداقل رساندن خشونت‌ و رسیده‌گی به بحران ناشی از ویروس کرونا و جلب توجه کشورهای منطقه و جهان برای موفقیت روند صلح متمرکز است.

عبدالله عبدالله اظهار کرد: «روند صلح با انعطاف‌پذیری و گذشت یک طرف منازعه هم به نتیجه نمی‌رسد، بلکه ضروری است که دوطرف خویشتن‌داری و انعطاف نشان دهند. افزایش خشونت در آستانۀ آغاز مذاکرات بین‌الافغانی یک خبر مثب نیست».

گفتنی است که این گفته‌های عبدالله عبدالله در شرایطی بیان شده که شورای امنیت ملی افغانستان دوشنبه 22 ژوئن امسال اعلام کرد، در نتیجه حملات طالبان در یک هفته گذشته 291 سرباز امنیتی افغان کشته شدند و بیش از 500 سرباز دیگر زخم برداشتند که هفته گذشته خونین‌ترین هفته در جریان 19 سال گذشته بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم