تعلیق و توبیخ 20 دانشجوی ایرانی به دلیل شرکت در یادبود کشته‌شدگان هواپیمای اکراینی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بیست دانشجوی دانشگاه «محقق اردبیلی» به دلیل تجمع و شرکت در مراسم یادبود کشته‌شدگان فاجعه سرنگونی هواپیمای اکراینی توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران «توبیخ و تعلیق» شدند.

خبرگزاری «هرانا» روز پنج‌شنبه 25 ژوئن 2020 در گزارشی دلیل توبیخ و تعلیق این دانشجویان را شرکت در «گردهمایی شمع سوزی» و «مراسم یادبود درگذشتگان ساقط کردن هواپیمای اکراینی» عنوان کرد.

روابط عمومی دانشگاه محقق ضمن تایید این خبر اقدام دانشجویان در برگزاری این مراسم را «ناهنجاری‌هایی در سطح دانشگاه محقق اردبیلی که موجب اخلال و ایجاد وقفه در نظم و برنامه‌های دانشگاه و تضییع حقوق عمومی دانشجویان شده است» خوانده و احکام صادره توسط کمیته انضباطی دانشگاه محقق اردبیلی را «متناسب» دانسته است.

گفتنی است، هواپیمای مسافربری اوکراینی که از مبدأ تهران به مقصد کی‌یف درحال پرواز بود در تاریخ 8 ژانویه 2020 مورد اصابت موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد و همه 176 سرنشین این پرواز جان باختند.

ایران بلافاصله علت سقوط را نقص فنی اعلام کرد. در مقابل کارشناسان بنابر شواهد فرضیه برخورد موشک را مطرح کردند. اما ایران برخورد هرگونه موشک به این هواپیما را انکار کرد.

در همان روز، ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح ایران، این ادعا را «دروغ محض» خواند و تأکید کرد که «این موضوع توسط خط نفاق به نفع آمریکایی‌ها دنبال می‌شود و توطئه‌ای دیگر در حوزه جنگ روانی» است.

روز بعد، مقامات اطلاعاتی آمریکایی اعلام کردند که تصاویر ماهواره‌های شناسایی مادون قرمز مستقر در فضا با اطمینان شلیک و نزدیک شدن دو موشک سطح به هوا به بدنهٔ هواپیما را نشان می‌دهد.

نیویورک‌تایمز با بررسی یکی از فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های مجازی که لحظه برخود موشک به هواپیما را نشان می‌داد، صحت آن را با نظر کارشناسانِ خود تأیید کرد.

آمریکا، کانادا، بریتانیا، و استرالیا اعلام کردند این هواپیما بر اثر برخورد موشک زمین به هوا سقوط کرده‌است اما علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران بی‌درنگ با انتشار بیانیه‌ای هرگونه برخورد موشک را تکذیب کرد و آن را «عملیات روانی دولت آمریکا» عنوان کرد.

پنهان‌کاری‌ها و تکذیب‌های متوالی مقامات ایرانی ادامه داشت تا اینکه در تاریخ 11 ژانویه 2020، شلیک موشک به پرواز 752 توسط ستاد کل نیروهای مسلح ایران تأیید شد.

دلیل شلیک موشک به این هواپیمای مسافربری، در اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح، «خطای انسانی غیرعمد در تشخیص شیء پرنده» اعلام شد.

در همان روز اعلام دلیل واقعی سرنگونی هواپیمای اوکراینی، دانشجویان و مردم معترض برابر دانشگاه‌های امیرکبیر و شریف تهران در اعتراض به شلیک موشک سپاه پاسداران به این هواپیما و پنهان‌کاری مقامات جمهوری اسلامی دست به تجمع و تظاهرات زده و علیه «دروغ‌گویی» و «پنهان‌کاری» مسئولان حکومت شعار دادند و خواستار استعفای علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم