ایران: در حادثه هریرود افغانستان پذیرفت که ایرادی در کار مرزبانی ایران وجود نداشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرمانده مرزبانی ایران در بیاناتی مدعی شد که در حادثه غرق‌شدن مهاجرین افغان در رودخانه هریرود، وزارت خارجه افغانستان و همچنین مرزبانی این کشور پذیرفته‌اند که ایرادی در کار مرزبانی ایران وجود نداشته و این قضیه برای آنها اثبات شد.

به گزارش اعتمادآنلاین «سردار احمدعلی گودرزی» روز پنج‌شنبه 25 ژوئن 2020 در بازدید از مرزهای آذربایجان‌شرقی در پاسخ به سوالی که ماجرای کشته‌ شدن اتباع افغان در مرزهای ایران به کجا کشید؟ اظهار کرد: «برادران دوست و همسایه ما افغانستان که عقبه تاریخی و مشترکی باهم داریم، ادعا کردند که همکاران ما در مرزبانی و در زمان رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعداد محدودی از تبعه افغانی را از همان محلی که وارد کشور شده بودند، طرد کردند که آن‌ها در جای دیگری کشته شده بودند. در این رابطه نیز عکس‌ها و فیلم‌هایی ارایه دادند که مرزبانی جمهوری اسلامی ایران نیز با ارایه مستندات لازم به وزارت خارجه افغانستان و همچنین مرزبانی این کشور، اثبات کرد که هیچ‌گونه اشکال و ایرادی در کار مرزبانی جمهوری اسلامی ایران وجود نداشته و آن‌ها هم پذیرفتند.»

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی ایران در ادامه ادعای خود افزود: «طی دو سه روز گذشته نیز مسئولان افغانستان با مستندات ارائه شده توسط ایران متوجه شدند این اتفاقات اصلا در حوزه مرزبانی جمهوری اسلامی ایران نبوده است. اگر احیانا در آن‌سوی مرز نیز قاچاقچیان انسان خواسته‌اند این اتباع را از مرز ما عبور بدهند و تلفاتی بدان‌ها وارد شده، مسئولیتش با خودشان است و ما تحت هیچ شرایطی نه این موضوع را پذیرفتیم نه قبول داریم؛ شرعا هم پذیرفتیم که این اتفاق در حوزه مرزبانی ایران روی نداده است.»

گفتنی است که شماری از شهروندان افغان شنبه 2 مه 2020 مدعی شدند که مرزبانان ایرانی 57 کارگر افغان را پس از «شکنجه و دشنام» به رودخانه هریرود انداختند که درنتیجه 23 نفر جان باختند.

در همین رابطه عبدالستار حسینی نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان افغانستان در ویدئویی تایید کرد که مرزبانان ایرانی 50 کارگر افغان را پس از شکنجه داخل آب هریرود انداختند که این کار آنها یک «جنایت نابخشودنی» است.

حسینی افزود: «50 نفر از هم وطنان ما از منطقه بین دهنه شور و دهنه ذولفقار مربوط به ولسوالی گلران هرات است آنها می خواهند برای کارگری از این منطقه وارد خاک ایران شوند. اما متأسفانه وقتی داخل خاک ایران می شوند توسط نیروهای مرزی منطقه سالی آباد دستگیر می شوند اول دست و پای آنها با چوب می شکانند بعد به تعداد 50 نفر را داخل آب می اندازند که در نتیجه 12 نفر نجات پیدا می‌کنند و 13 جسد از آب کشیده می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم