آمریکا: نظام ایران بدترین دولت پشتیبان تروریسم در جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه 24 ژوئن در گزارش سالانه خود در ارتباط با موضوع «مبارزه با تروریسم در جهان»، نظام ایران را «بدترین دولت حامی تروریسم در جهان» معرفی کرد.

این گزارش ضمن پرداختن به فشارهای شدید واشینگتن علیه تهران در سال 2019 تأکید دارد که دولت آمریکا با همکاری متحدان خود و در چارچوب سیاست فشار حداکثری بر ایران، تحریم‌های جدیدی علیه تهران و گروه‌های نیابتی آن به اجرا گذاشته که از جمله شامل در نظر گرفتن سپاه پاسداران و نیروی قدس آن به عنوان «یک گروه تروریستی خارجی» گردید.

به گفته کارشناسان، واشینگتن با چنین اقدامی برای اولین بار بخشی از یک حکومت خارجی را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار داد.

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا همچنین به مقابله کشورهای اروپای غربی و آمریکای جنوبی با حزب‌الله لبنان در سال گذشته میلادی اشاره کرده و خاطر نشان ساخت که این کشورها همانند آمریکا، تمامی شاخه‌های حزب‌الله لبنان اعم از سیاسی و چه نظامی آن را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دادند.

در این گزارش آمده‌است: «در گذشته حکومت ایران رقمی بالغ بر 700 میلیون دلار در سال برای حمایت از گروه‌های تروریستی نظیر حزب‌الله لبنان و حماس هزینه می‌کرد، اما در پی تحریم‌های شدید آمریکا در سال 2019، توانایی این نظام در حمایت مالی از تروریست‌ها به مقدار قابل توجهی کاهش یافت».

وزارت خارجه آمریکا در ادامه گزارش خود، نظام ایران را به اجرای عملیات تروریستی در آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا، خاورمیانه، آسیا و آفریقا متهم کرده و تأکید دارد که تهران در سال‌های اخیر، این اقدامات را از طریق سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات عملی کرده‌است.

بر اساس این گزارش، «حکومت ایران هنوز هم به گروه‌های وابسته به القاعده اجازه می‌دهد در آن کشور فعالیت کنند و پول و پیکارجو به مناطق جنگ‌زده مانند افغانستان و سوریه اعزام کنند».

واشینگتن درپایان این گزارش، نظام ایران را به «تشدید ناآرامی و خشونت به‌طور مستقیم یا به واسطه گروه‌های نیابتی در بحرین، عراق، لبنان، سوریه و یمن» متهم کرد.

گزارش وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به شکست کامل گروه موسوم به خلافت اسلامی در سال 2019، خاطرنشان کرد که آمریکا و کشورهای هم پیمان با این اقدام، گام مهمی درخط مشی خود برای شکست‌دادن و تضعیف سازمان‌های تروریستی بین‌المللی برداشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم