وزارت دفاع آمریکا: دخالت‌های‌ نظامی خارجی بحران لیبی را بغرنج‌ می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک منبع در وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، پنتاگون در گفتگو با «العربیه» ضمن اعلام این‌که واشنگتن خواستار پایان دادن به دخالت‌های خارجی در لیبی است تاکید کرد که دخالت‌های نظامی خارجی بحران لیبی را بغرنج می‌کند.

این منبع آمریکایی ضمن اعلام حمایت ایالات متحده از آتش‌بس فوری در لیبی تاکید کرد کشورش از تمامی طرف‌های لیبی می‌خواهد به روند سیاسی بازگردند.

از نظر میدانی پس از آنکه ارتش ملی لیبی پیش شرط‌های ترکیه برای آتش‌بس را نپذیرفته بنا به گزارش خبرنگار العربیه جنگنده‌های متعلق به نیروی هوایی ارتش ملی لیبی اقدام به پاکسازی منطقه امتداد یافته از شهر سرت تا الهیشه کردند.

این در حالی است که منابع نظامی ارتش ملی لیبی هر گونه هدف قرار گرفتن از سوی شبه‌نظامیان الوفاق را تکذیب کردند و در این‌باره توضیح دادند که لرزش‌ها و صداهایی که در شهر سرت شنیده شده مربوط به شکسته شدن دیوار صوتی توسط جنگنده‌های ارتش بوده که در آسمان شهر به پرواز درآمده‌اند.

منابع ارتش ملی لیبی همچنین تاکید کردند که اوضاع در آسمان و زمین شرق شهر مصراته در کنترل کامل نیروهای ارتش است.

وزرای خارجه کشورهای عربی، سه‌شنبه 23 ژوئن، اعلام پایبندی به وحدت و تمامیت ارضی لیبی و اهمیت راه حل سیاسی در این کشور از طریق اجرای توافق الصخیرات را در پیش نویس قطعنامه اتحادیه عرب در اجلاس فوق العاده پیرامون لیبی، مورد تاکید قرار دادند.

در پیش نویس این قطعنامه ضمن ابراز مخالفت با هر گونه دخالت طرف‌های خارجی در امور لیبی، آمده است که این گونه دخالت‌ها در قالب نقل و انتقال نیروهای تندروی خارجی و تروریست‌ها به لیبی است که بحران در این کشور را تشدید می‌کند.

در پیش‌نویس این قطعنامه اتحادیه عرب، همچنین بر ضرورت دستیابی به آتش بس فوری در لیبی تاکید شده است.

اتحادیه عرب سه‌شنبه بنا به درخواست مصر نشست فوق‌العاده مجازی وزرای خارجه کشورهای عربی را با هدف بررسی تحولات اوضاع در لیبی و بحران سد النهضه برگزار کرد.

درخواست برای برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب پس از آن انجام شد که عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر اعلام کرد که اکنون هر گونه دخالت نظامی مستقیم مصر در لیبی دارای مشروعیت بین‌المللی است و از نیروهای ارتش کشورش خواست تا برای هر گونه اقدام نظامی در داخل یا خارج از کشورشان آماده شوند.

از سویی و در حالی که تحرکات عربی برای متوقف کردن آتش‌ جنگ جهت دستیابی به راه حلی سیاسی و منع دخالت‌های خارجی در لیبی ادامه دارد دولت الوفاق لیبی با فراخوان مصر برای برگزاری نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب مخالفت کرد.

وزارت خارجه دولت الوفاق لیبی اجتماع غیر‌علنی وزرای خارجه عرب که از طریق ویدیو کنفرانس انجام شده را برای بررسی پرونده‌های پیچیده‌ای که نیاز به رایزنی و گفتگوهای عمیق دارند، مفید ندانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم