واکنش‌ کشورهای عربی خلیج در باره حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها به سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کشورهای امارات، بحرین و کویت سه‌شنبه 23 ژوئن 2020 حملات شامگاه دوشنبه شبه‌نظامیان حوثی با موشک‌های بالستیک و پهپادهای بمب‌گذاری شده به مناطق مسکونی و غیرنظامی در پادشاهی عربی سعودی را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام) دولت امارات متحده عربی ضمن اعلام همبستگی کامل با پادشاهی عربی سعودی حملات شبه‌نظامیان حوثی تروریست مورد حمایت ایران با پهپادهای بمب‌گذاری شده و موشک‌های بالستیک به مناطق مسکونی و غیر نظامی در شهرهای ریاض، نجران و جیزان که از سوی نیروهای ائتلاف عربی رهگیری و منهدم شده‌اند را محکوم کرد.

وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی دولت امارات متحده عربی مجددا ضمن همبستگی کامل با ریاض در برابر این حملات تروریستی که غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد تاکید کرد در کنار سعودی در یک صف در برابر هر تهدیدی که امنیت و ثبات پادشاهی عربی سعودی را تهدید می‌کند، ایستاده و از هر گونه تدابیری که از سوی ریاض برای حفظ امنیت و ایمنی شهروندانش و مقیمان در این کشور اتخاذ شود، حمایت می‌کند.

در بیانیه وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات همچنین آماده است که امنیت امارات متحده عربی و امنیت پادشاهی عربی سعودی تمامیت جدایی‌ناپذیر است و هر گونه تهدیدی یا خطری که متوجه سعودی شود از سوی امارات به عنوان تهدیدی علی ساختار امنیت و ثبات در امارات در نظر گرفته می‌شود.

در این بیانیه همچنین آمده است که ادامه این گونه حملات نشانه طبیعت خطری است که از سوی کودتاگران حوثی منطقه را تهدید می‌کند و دلیلی بر تلاش این گروه شبه‌نظامی برای تضعیف امنیت و ثبات در منطقه است.

در همین راستا پادشاهی بحرین ضمن محکوم کردن حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها به خاک سعودی آن را «اقداماتی تروریستی» که امنیت و ثبات منطقه و جهان را تهدید می‌کند.

وزارت خارجه پادشاهی بحرین ضمن تاکید بر ایستادگی در یک صف در کنار پادشاهی سعودی در برابر هر طرفی که برای ضربه زدن به امنیت سعودی تلاش کند از هر گونه تدابیر ریاض برای دفاع از منافعش، اعلام حمایت کرد.

پادشاهی بحرین همچنین با تاکید این‌که «این گونه اقدامات تروریستی از سوی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران تهدیدی علی کل امنیت منطقه و جهان است» از جامعه بین‌المللی خواست تا ضمن مسئولیت‌پذیری با این گروه شبه‌نظامی که هدف ناامن و بی‌ثبات کردن منطقه را دنبال می‌کند، مقابله کند.

خبرگزاری رسمی کویت (کونا) نیز به نقل از یک منبع مسئول در وزارت خارجه کویت گزارش داد که گفته «کویت به شدت حملات حوثی‌ها با موشک‌های بالستیک و پهپادهای بمب‌گذاری شده به مناطق مسکونی در پادشاهی عربی سعودی را تقبیح و محکوم می‌کند».

این منبع مسئول در وزارت خارجه کویت افزود « این گونه اقدامات تروریستی نقض آشکار همه عرف‌ها و منشورهای بین‌المللی است و با هدف ناکام گذاشتن تلاش‌های انجام شده برای برقرای صلح صورت می‌گیرد».

کشور کویت همچنین بر همبستگی و ایستادگی کامل خود در کنار پادشاهی عربی سعودی در هر گونه تدابیر ریاض برای حفظ امنیتش، تاکید کرد.

از طرفی شورای همکاری خلیجی ضمن محکوم کردن حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها به خاک سعودی آن را «تنش‌زایی خطرناک» توصیف کرد.

به گزارش العربیه نایف فلاح مبارک الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیجی ضمن محکوم کردن حملات شبه‌نظامیان حوثی‌ مورد حمایت ایران با موشک‌های بالستیک و پهپادهای بمب‌گذاری شده به غیرنظامیان و مناطق مسکونی در ریاض پایتخت و دو شهر جیزان و نجران آن را «تنش‌زایی خطرناک» توصیف کرد.

دبیرکل شورای همکاری خلیجی تاکید کرد که «این اقدامات خصمانه نقض آشکار قوانین و عرف‌های بین‌المللی‌ است که هدف قرار دادن غیرنظامیان و مناطق مسکونی را ممنوع می‌کند».

دبیرکل شورای همکاری همچنین گفت که این «اقدامات حوثی‌ها نه تنها ضربه زدن به امنیت پادشاهی سعودی بلکه با هدف ناامن و بی ثبات کردن منطقه انجام می‌شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم