نزدیک شدن ناو آمریکایی به سواحل ونزوئلا همزمان با پهلو گرفتن کشتی باری ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک کشتی متعلق به نیروی دریایی آمریکا روز سه شنبه 23 ژوئن در ماموریتی که فرماندهی نظامی جنوب آمریکا آن را « یکی از عملیات مربوط به آزادی ناوبری، توصیف کرد، راهی سواحل نزدیک به ونزوئلا شد.

براساس گزارش‌ها، این اقدام یک روز پس از پهلو گرفتن کشتی باربری ایران در بندری در ونززوئلا انجام گرفت.

فرماندهی جنوبی آمریکا در توئیت خود عنوان کرد، ناوشکن موشکی «نیتزی»، راهی منطقه‌ای بیرون از آب‌های منطقه‌ای ونزوئلا در فاصله 12 مایل دریایی از سواحل این کشور و در داخل منطقه‌ای که دولت ونزوئلا ادعای سیطره بر آن را کرده، شده است.

این اقدام نیروی دریایی آمریکا در پی صدور بیانیه‌ای از سوی دولت ترامپ در آوریل گذشته مبنی بر اعزام شمار بیشتری از ساز و برگ نظامی به منطقه کارائیب به هدف متوقف کردن محموله های مواد مخدر بود که به گفته آمریکا و دهها کشور دیگر، از سوی نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا گردانندگی می‌شود.

در پی افزایش انزوای ونزوئلا درعرصه صنعت نفت به دلیل تحریم های امریکا ، مادورو ماه گذشته برای دریافت سوخت، متوسل به ایران شد که این کشور نیز به نوبه خود درمعرض تحریم های بسیار شدید آمریکا قرار دارد.

واشنگتن درآن برهه عنوان نمود که درصد پاسخگوئی به این نوع محموله ها است اما دست به اقدام نظامی نزد.

گفتنی است کشتی «گلسان» با پرچم ایران، دوشنبه 22 ژوئن در بندر «لاگویرا» ونزوئلا پهلو گرفت که به گفته سفارت ایران در کاراکاس، حامل مواد غذایی برای نخستین بازار ایرانی در ونزوئلا است.

این در حالی است که هیچ خبری از بروز درگیری میان گلسان و ناو نیتزی آمریکا، گزارش نشده است.

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از مسئولان آمریکایی نوشت که دولت ترامپ در صدد اعمال تحریم‌هایی به گستره 50 نفت کش به عنوان بخشی از تلاش هایش برای متوقف کردن بازرگانی میان ایران و ونزوئلا است.

در ادامه گزارش بلومبرگ آمده است که دولت ترامپ می کوشد روند حمایت ایران از مادورو را متوقف سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم