مخالفت هم حزبی‌های ترامپ با طرح او برای کاهش نیروهای آمریکا در آلمان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

برنامه رونمایی شده دونالد ترامپ در یک هفته پیش برای کاهش حضور نظامی آمریکا در آلمان با انتقادهای زیادی روبرو شده که دامنه این انتقادها اکنون به نیروهای هم حزب او در حزب جمهوری‌خواه نیز کشیده شده است.

وب سایت آلمانی «تاگس‌شاو»، روز چهارشنبه 24 ژوئن در گزارشی نوشت، شش چهره شاخص حزب جمهوری‌خواه در کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، کارآمدی سیاست جدید ترامپ را زیر سوال برده و بر این باورند که خروج بخشی از نظامیان آمریکایی از آلمان، تضعیف توان بازدارندگی نیروی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را در پی‌خواهد داشت.

این نمایندگان در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن ابراز نگرانی نسبت به پیامدهای تصمیم اخیر او خاطر نشان کردند که حضور نظامیان آمریکایی در آلمان، زیر بنای توان بازدارندگی ناتو علیه تجاوز احتمالی روسیه به حساب می‌آید.

گفتنی است که آمریکا در دوران ریاست جمهوری اوباما در 2012، هزاران سرباز خود را از آلمان خارج کرد و دو سال بعد نظامیان روسیه با تجاوز به خاک اوکراین، شبه جزیره کریمه را به اشغال خود در آوردند.

این شش عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان با اشاره به این رویداد هشدار دادند در حال حاضر، اعتبار قابلیت بازدارندگی نیروهای ناتو و تعهد ایالات متحده به امنیت مشترک کشورهای عضو این پیمان، نباید مورد تشکیک قرار بگیرد.

دونالد ترامپ سه‌شنبه گذشته اعلام کرد تعداد نظامیان آمریکایی مستقر در آلمان از 34 هزار و 500 نفر به 25 هزار نفر کاهش خواهد یافت که علت آن، عدم افزایش بودجه نظامی آلمان به میزان لازم است.

بنا بر تصمیم پیمان آتلانتیک شمالی، کشورهای عضو باید، 2% از تولید ناخالص ملی را به هزینه‌های نظامی اختصاص دهند.

ترامپ تهدید کرده تا زمانی که آلمان بودجه نظامی خود را به این میزان ارتقاء ندهد، کاهش شمار سربازان آمریکایی در این کشور ادامه خواهد داشت.

شایان ذکر است که دو هفته پیش 22 عضو جمهوری‌خواه کمیسیون نظامی مجلس نمایندگان آمریکا در پیامی به دونالد ترامپ هشدار دادند که کاهش حضور نظامیان آمریکایی در آلمان به امنیت ایالات متحده لطمه می‌زند.

در همین حال نمایندگان دموکرات مجلس آمریکا، پیش‌نویس طرحی را آماده کرده‌اند که در صورت تصویب نهایی، مانع به اجرا درآمدن برنامه‌های ترامپ برای خروج بخشی از نظامیان آمریکایی از آلمان می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم