فرمانده سپاه «حزب دمکرات کردستان» را تهدید به موشکباران کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرماندە نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران روز چهارشنبه در جریان مانوری در کردستان ایران با هشدار بە حزب دمکرات، اعلام کرد، منطقه رزمایش موسوم به «اقتدار شهدای کرد مسلمان» از دهانه منطقه شیلر در مرز عراق تا ارتفاعات خشن چهل چشمه ادامه دارد و ابعاد بسیاری وسیعی از منطقه که بیشتر آن از مرز شمال شرق عراق است، را در بر می‌گیرد».

محمد پاکپور فرماندە سپاه ایران با هشدار بە حزب دمکرات کردستان گفت:« در سال 97 و 98 نیز مرکز «تروریست‌ها» در کوه سنجق و مقرهایی در حاشیه مرزی با اقلیم عراق مورد حملات موشکی، پهپادی و توپخانه‌ای نیروی زمینی سپاه قرار گرفت. در سال جاری نیز هر حرکتی که از سوی تروریست‌ها انجام پذیرد را با قاطعیت پاسخ خواهیم داد».

این فرمانده سپاه گفت:«مسئولان اقلیم شمال عراق و مسئولین دولت دوست و برادر عراق باید بر مرزهای خود سیطره و اشراف بیشتری و نسبت به از بین بردن زمینه‌های سو استفاده گروهک‌های تروریستی از این مناطق اقدام کنند».

این بار اول نیست که نیروهای سپاه تهدید به حملات نظامی و موشکی به حزب دمکرات کردستان می‌کنند بلکه از زمان تاسیس جمهوری اسلامی تاکنون چندین بار رهبران این حزب توسط وزارت اطلاعات ایران ترور شد. همچنین سپاه پاسداران تاکنون دهها عملیات نظامی علیه مراکز و پایگاه‌های حزب دمکرات کردستان ایران در مناطق مرزی بین ایران و عراق و در داخل اقلیم کردستان عراق انجام داده است.

حمله موشکی به مرکز دفتر حزب دمکرات کردستان در اقلیم کردستان عراق

سپاه پاسداران ایران در روز شنبه هشتم سپتامبر 2018 هنگام برگزاری پلنوم ستاد مرکزی حزب دموکرات کردستان (حدک) در اقلیم کردستان عراق این حزب را هدف قرار داد.

آسو حسن‌زاده، سخنگوی دفتر سیاسی و معاون دبیرکل «حدک»، در آن زمان طی مصاحبه‌ای با رسانه‌ها گفت، موشک‌باران یک ساعت و نیم پس از شروع پلنوم انجام شده و پس از آن، هم مقر حدک و هم مقر حزب دموکرات کردستان ایران، با آتش توپخانه گلوله‌باران شدند. او گفته سپاه علاوه بر حملات موشکی از پهباد نیز استفاده کرده است.

حسن‌زاده همچنین خبر داد که مصطفی مولودی و خالد عزیزی، دبیرکل و دبیرکل سابق حزب و سایر اعضای هیات سیاسی زخمی شده‌اند. حزب دمکرات کردستان (حدک) نیرویی منشعب‌شده از حزب دمکرات کردستان ایران است که خالد عزیزی رهبری آن را برعهده دارد.

دبیرکلی حزب دمکرات کردستان ایران نیز بر عهده مصطفی هجری است. قرارگاه‌های هر دو حزب اپوزیسیون جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق واقع شده است.

پس از حملات موشکی سپاه پاسداران به مقر احزاب کرد در کوی‌سنجق، دولت اقلیم کردستان با صدور بیانیه‌ای آن را محکوم کرد. خبرگزاری فرانسه هم گزارش داده است که بعد از حمله موشکی ایران مقام‌های عراقی به «نقض حاکمیت خود» از طرف ایران اعتراض کردند. در عین حال عراق اعلام کرده است که از قلمروی این کشور نباید علیه همسایگانش استفاده شود.

گفتنی است که حزب دمکرات کردستان ایران یکی از قدیمی‌ترین احزاب کرد در منطقه است. این حزب در سال 2016 فعالیت نظامی خود را از سرگرفت و درگیری​‌ها میان پیشمرگه‌​های کرد ایرانی و نیروهای سپاه پاسداران در منطقه افزایش پیدا کرد. اما حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به مقر دو شاخه از حزب دمکرات کردستان ایران در اقلیم کردستان عراق یکی از سخت‌ترین حملات بوده است که بر اثر آن 16 تن از نیروهای کرد کشته و بیش از 40 تن نیز زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم