خطر بازپس‌فرستاده‌شدن به ایران کماکان یک فعال بلوچ زندانی در ترکیه را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک فعال سیاسی بلوچ به نام عبدالله بزرگزاده سربازی که در ترکیه زندانی است، به گفته اعضای خانواده‌ای کماکان با خطر بازپس‌فرستاده‌شدن به ایران روبروست و تلاش‌های خانواده و فعالان سیاسی برای آزادی او هنوز به جایی نرسیده است.

عبدالله بزرگزاده در 11 ژوئن 2020 توسط دستگاه اطلاعاتی ترکیه در منزل شخصی‌اش بازداشت شده و در بازداشتگاه دیپورت اتباع خارجی شهر آنکارا نگهداری می‌شود.

حبیب الله بزرگزاده سربازی برادر این فعال بلوچ گفت که ترکیه در ابتدا علت بازداشت برادرش را اتمام مهلت اعتبار اسناد اقامتی او اعلام کرده ولی پیگیری‌های وکیل مدافع برادرش نشان داد که او به اتهام «اخلال در امنیت عمومی ترکیه» و «حمایت از گروه‌های تروریستی» بازداشت شده است.

حبیب الله بزگرزاده فعالیت‌های برادرش را منحصر به فعالیت علیه ایران توصیف و تاکید کرد که برادرش هیچ فعالیتی علیه ترکیه انجام نداده و دلیل بازداشت او می‌تواند «هماهنگی‌های بین ترکیه و ایران» باشد.

این فعال سیاسی در ادامه گفت: «این نوع اتهامات را همیشه حکومت ایران به ما میزند و ما را حامی گروه‌های تروریستی می‌خواند و به نظر می‌رسد با درخواست حکومت ایران، حکومت ترکیه قصد دیپورت عبدالله را به ایران داشته است.»

تصاویری از پدر و فرزند عبدالله بزرگزاده سربازی منتشر شده که آنها با در دست گرفتن پلاکاردهایی از رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه خواسته‌اند، مانع بازپس‌فرستاده‌شدن او به ایران شود.

پدر عبدالله بزرگزاده
پدر عبدالله بزرگزاده
پسر عبدالله بزرگزاده
پسر عبدالله بزرگزاده
بیشترین بازدید موضوعات مهم