تمدید مأموریت گزارشگر سازمان ملل در مورد حقوق‌بشر در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل در ادامه چهل و سومین نشست خود به تمدید یکساله مأموریت جاوید رحمان گزارشگر ویژه امور حقوق‌بشر در ایران، رای مثبت داد.

بر اساس گزارشی که دفتر کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل منتشر کرد، در نشست عصر سه‌شنبه 23 ژوئن این شورا در ژنو، اعضای حاضر با توجه به شرایط حقوق بشر در ایران با 22 رای موافق، 8 رای مخالف و 15 رای ممتنع، به تمدید مأموریت، گزارشگر ویژه در مورد حقوق‌بشر در ایران برای یک سال دیگر رای دادند.

Advertisement

این در حالی است ایران به جاوید رحمان و گزارشگران پیش از او، با وجود درخواست‌های متعدد، اجازه سفر به ایران را نداده‌ است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق‌بشر، گزارش‌های مفصلی را به صورت ادواری در مورد نقض حقوق‌بشر یا پیشرفت آن منتشر می‌کند.

گفتنی است که طی روزهای گذشته، 39 سازمان مدافع حقوق بشر در نامه‌ای مشترک به کشورهای عضو حقوق‌بشر سازمان ملل، خواستار حمایت این کشورها از تمدید مأموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه این سازمان در مورد وضع حقوق بشر در ایران، شده بودند.

آقای رحمان در آخرین گزارش‌های خود به موارد نقض حقوق‌بشر در ایران از جمله نقض حقوق اقلیت‌های دینی و قومی، نقض حقوق فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران، نقض آزادی بیان، برخورد با وکلا، نقض حقوق زنان و موارد دیگر اشاره کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم