افغانستان از تصمیم سعودی مبنی به برگزاری مراسم حج در سطح محدود استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان به تازگی با نشر اعلامیه‌ای از تصمیم پادشاهی عربی سعودی مبنی به برگزاری مراسم حج امسال در سطح محدود استقبال کرد.

این وزارت در اعلامیه اش نوشت: «از آنجائيکه در شعاع نصوص شرعی حفظ نفس يکی از مقاصد مهم شريعت اسلامی بوده و اتخاذ تدابير وقايوی لازم به‌منظور حفاظت آن در شريعت مأمور می‌باشد و هر نوع تساهل در اين بخش می‌تواند در رديف واقع نمودن نفس درمعرض هلاکت به‌شمار آيد که شرعاً چنين کاری ناجايز است».

در ادامه این اعلامیه آمده، با در نظرداشت وضعيت موجود که انتشار ويروس کرونا و تلفات ناشی از آن خيلی‌ چشمگير است و جريان ادای مراسم حج در چنين وضعيتی با اشتراک مسلمانان از کشورهای مختلف بدون ترديد می‌تواند دامنه گسترش تلفات ناشی از اين ويروس را بيشتر ‌سازد.

براساس این اعلامیه، وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان از تصميم کشور پادشاهی عربی سعودی مبنی به برگزاری مراسم حج امسال در سطح محدود استقبال کرده و این تصمیم را «کاملاً معقول و منطقی» می‌داند.

در این اعلامیه از زائران افغان خواسته شده که از مراجعه به بخش‌های مربوطه خودداری کنند و نوبت حج شان برای سال آینده محفوظ می‌باشد و زائران «با کمک نمودن به هم‌وطنان محتاج و نيازمند خود در اين ايام و ماه‌های حج خود را عملاً در ثواب حج شريک ساخته ياد آن ايام مبارک را احياء نمايند».

شایان ذکر است که وزارت حج پادشاهی عربی سعودی دوشنبه 22 ژوئن 2020 اعلام کرد که مراسم حج در سال جاری با حضور تعداد محدودی از حجاج کشورهای مختلف که در سعودی حضور دارند، برگزار می‌شود.

وزارت حج پادشاهی عربی سعودی با نشر بیانیه‌ای نوشت، با توجه به ضرورت برگزاری مراسم حج به صورت امن و به نحوی که رهنمودهای مرتبط با حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی برای حمایت از حجاج ممکن باشد و همچنین برای پای‌بندی به شریعت اسلامی که جان انسان را محترم می‌شمارد، تصمیم گرفته شد مراسم حج امسال در سطح محدودی و با حضور تعدادی از حجاج کشورهای مختلف که در سعودی حضور دارند، برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم