آمریکا ناخداهای کشتی‌های اعزامی ایران به ونزوئلا را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ناخداهای پنج نفتکش ایرانی که در ماه‌های گذشته تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا را دور زده و به مقصد این کشور سوخت حمل کرده‌اند، روز چهارشنبه 24 ژوئن 2020 از سوی وزارت امور خزانه‌داری آمریکا تحریم شدند.

در بیانیه وزارت امور خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا از «علی دانایی کنارسری»، «محسن گوهردهی»، «علیرضا رهنورد»، «رضا وزیری» و «حمیدرضا یحیی‌زاده» به عنوان ناخداهای نفتکش‌هایی که اقدام به نقض تحریم‌ها و ارسال سوخت به ونزوئلا کرده‌اند یاد شده و این افراد به فهرست تحریم‌ها افزوده شدند.

روابط ایران و ونزوئلا برأساس فرمول «نفت در ازای طلا»، کاملا برملا شده؛ به ویژه پس از گفته الیوت آبرامز، مسئول پرونده ونزوئلا در دولت آمریکا در این خصوص که ایران، هواپیماهایی را برای حمل طلا در مقابل ارائه خدمات به کاراکاس ارسال می‌کند و این هواپیماها حامل تجهیزاتی هستند که بخش نفتی ونزوئلا فاقد آنهاست و در ازای ارائه این تجهیزات، طلا دریافت کرده و به ایران بازمی گردند.

در ماه می 2020 گزارش شد که همزمان با هشدار ایالات متحده آمریکا به ایران درباره ارسال انرژی به ونزوئلا، وبگاه‌های بررسی رفت و آمدهای دریایی اعلام کردند که پنج نفتکش ایرانی با بار بنزین راهی ونزوئلا شده و حدود 220 تا 240 میلیون لیتر بنزین به مقصد این کشور حمل کرده‌ند.

وبگاه شرکت تانكر تراكرز که به رهگیری داده‌های حمل و نقل نفت در جهان می‌پردازد، اعلام کرد این پنج نفتکش ایرانی، فورچن، پتونیا، فورست، فاکسون و کلاویل نام دارند و در ماه‌های مارس و آوریل از بندر رجایی مسیر خود به سمت ونزوئلا را آغاز کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم