.
.
.

مصر: تهدید اتیوپی به اقدام نظامی را «تحریک‌آمیز» و «غیر قابل قبول» دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سامح شکری وزیر خارجه جمهوری عربی مصر دوشنبه 22 ژوئن 2020 اظهارات وزیر خارجه اتیوپی درباره آبگیری سد النهضه را «اظهاراتی تحریک‌‌آمیز» توصیف کرد.

به گزارش العربیه سامح شکری وزیر خارجه مصر در اظهاراتی تلویزیونی گفت « آن گونه که وزیر خارجه اتیوپی (تهدید) کرده هیچ‌کدام از مسئولان مصر درباره کاربرد نیروی نظامی اظهاری نکرده‌‌اند و این موضوع غیر قابل قبول است».

او همچنین افزود که مصر و سودان دارای موضعی همانند درباره مسأله سد النهضه هستند.

شکری در ادامه افزود «ما می‌خواهیم از حق‌مان برای محافظت از منافع‌مان استفاده کنیم بدون این که تجاوزی به منافع دیگران کرده باشیم».

سامح شکری علاوه بر این گفت که « جوسازی‌های کنونی که نهادهای رسمی برای شهروندان اتیوپی رقم زده‌اند نوعی از تنش حاد و عدم رضایت را خلق کرده که این در راستای خدمت به تقویت روابط میان ملت‌ها نیست».

این در حالی است که بنا به خبرگزاری‌های رسمی گیدو آندارگاشیو وزیر خارجه اتیوپی در واکنش به تنش‌زایی مصر و ارجاع پرونده سد النهضه به شورای امنیت و نیز تهدید سامح شکری علیه اتیوپی مبنی بر این‌که مصر چنانچه آدیس‌آبابا به میز مذاکره بازنگردد «اقدامی صریح» انجام خواهد داد، تاکید کرد کشورش هر گونه توافق با نام مذاکرات سد النهضه که حقوق توسعه‌ای آینده اتیوپی بر رود نیل را نادیده بگیرد را قبول نخواهد کرد.

او گفت که مذاکرات سه‌جانبه (مصر، اتیوپی و سودان) درباره مسائل حقوقی (مربوط به سد النهضه) متوقف شده و همچنان از توافق به دور است.

وزیر خارجه اتیوپی همچنین مصر را به بازی گرفتن مذاکرات و کاربرد راهکار «مذاکره» به عنوان بهانه‌ای برای جلوگیری از حق اتیوپی در سد النهضه متهم کرد و گفت که « هر گونه قدرت داخلی یا خارجی اتیوپی را از ساخت سد النهضه که حاصل تلاش محض این کشور در تمام زمینه‌های زندگی است، باز نخواهد داشت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم