.
.
.

بازگشت بیش از 337 هزار مهاجر افغان از ایران طی شش ماه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان بین‌المللی مهاجرت سه‌شنبه 23 ژوئن با نشر اعلامیه‌ای نوشت، طی شش ماه سال جاری میلادی 337 هزار و 871 مهاجر افغان از ایران به افغانستان بازگشت کرده‌اند.

در این اعلامیه آمده، این مهاجرین افغان از تاریخ اول ژانویه الی 20 ژوئن امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا از ایران به کشور شان بازگشت کرده‌اند. براساس این اعلامیه، مهاجرین افغان از طریق مرزهای نیمروز و اسلام قلعه وارد افغانستان شدند.

در این اعلامیه به بازگشت افغان‌ها از پاکستان نیز اشاره شده و آمده است، طی شش ماه سال جاری یک هزار و 871 مهاجر افغان از پاکستان بازگشت کرده‌اند.

بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران به افغانستان در شرایطی صورت می‌گیرد که اخیراً دو حادثه مرتبط به مهاجرین افغان در ایران رخ داد که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به خودرو (موتر) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند.

هیأت افغانستان یک‌شنبه 21 ژوئن هفته جاری به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور در سفری دو روزه وارد تهران شد با مقام‌های ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد مسایل مختلف دو کشور از جمله «حوادث ناگوار اخیر» علیه مهاجرین افغان صحبت کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان دوشنبه 22 ژوئن اعلام کرد، هیأت کابل در سفری دو روز به تهران در زمینه‌های مصونیت اتباع افغان پی‌گیری جدی حوادث اخیر مرتبط به جان‌باختن افغان در ایران و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافتند.